To, že si Slovensko niekedy nevie vážiť svoju kultúru a pamiatky, je zrejmé asi každému z vás. Na každom rohu nás o tom presviedčajú rôzne objekty, ktoré sú späté s minulosťou našej krajiny. Tieto miesta postupne chátrajú a odovzdávajú sa prírode. Namiesto toho, aby boli pýchou a symbolom histórie, šíria okolo seba skôr strach a odpor. Priestory, ktoré boli kedysi pýchou celej krajiny sú dnes tŕňom v oku každého okoloidúceho. Pozrite si 10 miest Slovenska, ktoré tieto slová spĺňajú do bodky.
Opustené budovy na Slovensku
Istrochem
Dynamit-Nobel, Chemické závody Juraja Dimitrova či Istrochem. To všetko sú názvy dnes už neexistujúceho závodu v bratislavskej časti Nové Mesto. Továreň vznikla v roku 1873 a založil ju samotný Alfred Nobel, ako súčasť sieti európskych tovární na výrobu dynamitu. Neskôr sa v priestoroch fabriky vyrábala vojenská munícia a následne hnojivá. Istrochem bol chemickou pýchou Slovenska. Tie časy sú však už dávno preč a dnes sú pôvodné priestory ľudoprázdne. Chátrajúce objekty sú však strážené, a preto by ste ich navštevovať nemali. Jedine, že by vás pri tomto dobrodružstve nikto nechytil…
Moravanský kaštieľ
Kaštieľ sa nachádza v Moravanoch nad Váhom a pochádza ešte z čias stredoveku. Bohužiaľ ale, teraz to už je len chátrajúca budova. Pozostáva z dvoch budov, ktoré boli v 16. storočí prerobené v renesančnom, v 18. na barokový štýl a v 19. storočí pribudlo poschodie. Poschodie s ateliérmi umelcov vzniklo v 60. rokoch minulého storočia. V roku 2006 odkúpila nemenovaná spoločnosť celý kaštieľ, ktorá miesto plánovania a novej výstavby nechala kaštieľ chátrať. Okolo kaštieľa sa ale nachádza aj lesopark, ktorý bol tiež odkúpený a teraz už dokonca ani nepatrí štátu.
Sladovňa pivovaru vo Vyhniach
Prvé pivo uvarili vo Vyhniach v roku 1473 mnísi. Vtedy sa začala písať takmer 540 rokov dlhá história najstaršieho pivovaru na Slovensku. Pivo vyrábané z kvalitnej vody Štiavnických vrchov si v oblasti obľúbili takmer okamžite všetci. Počas niekoľkých storočí sa vo vedení pivovaru vystriedali niekoľkí majitelia a priestory prešli viacerými rekonštrukciami. Počas 2. svetovej vojne padla sladovňa pivovaru do rúk Nemcom a vtedajšieho riaditeľa Jaroslava Raimana, nacisti dokonca popravili. Moderné dejiny pivovaru začal písať socialistický režim. Znárodnený podnik po revolúcii fungovať neprestal a dnes si môžeme na Vyhniankom pivku pochutnať pod značkou Steiger. Priestory sladovne však ostávajú chátrať a poukazujú na niekdajšiu históriu podniku.
Vápenka Cibajky
Neďaleko Topoľčian, za obcou Klátova Nová Ves postavili počas prvej svetovej vojne úzkorozchodnú železnicu, ktorá slúžila na prepravu dreva, kameňa a cukrovej repy. Na samote Cibajky neskôr v roku 1929 vnikla vápenka na spracovanie vápna. Už o rok neskôr však kvôli svetovej hospodárskej kríze železnica zanikla a spolu s ňou aj samotná vápenka. V blízkosti dnes opustenej vápenky nájdete aj pamätník partizánovi Jozefovi Szabovi. Podľa príbehov miestnych, ho Nemci prenasledovali až sem. Szabo sa schoval do priestorov komína, Nemci ho obkľúčili a partizán nemal kam ujsť. Údajne zjedol svoje doklady, aby nacisti nezistili jeho totožnosť a nemohli sa pomstiť jeho rodine a spáchal samovraždu.
Jasenianska kaskáda
Jedna z najrozsiahlejších technických pamiatok o ktorej vie na Slovensku málokto. Kaskáda nad stredoslovenskou obcou Jasenie pozostáva z celkom ôsmich vodných diel, ktoré elektrickou energiou zásobovali železiareň v Podbrezovej. Ak si myslíte, že toto technické dielo má svoje najlepšie časy už za sebou, mýlite sa. Dodnes je Jasenianska kaskáda funkčná napriek tomu, že vyzerá akoby si už dlhé roky užívala dôchodok.
Železiarne v Drnave
Asi 12 kilometrov od Rožňavy, nájdete malú obec Drnava, v ktorej dnes žije menej ako 800 obyvateľov. V minulosti však bolo toto miesto dôležitým centrom priemyslu, ktoré spracovávalo železné rudy z celého okolia. Drnava bola v očiach celého Uhorska na začiatku 19.storočia, vzorový železiarsky závod. Práve tu boli dokonca odliate aj hlavné časti Széchenyiho reťazového mosta, ktorý spája Pešť s Budínom. Železiarne v Drnave však už viac ako 100 rokov nefungujú, a tak niekdajšia sláva podniku mizne spolu s jej priestormi.
Solčiansky kaštieľ
K Topoľčanom sa vrátime znovu a konkrétne do obce Solčany. Práve tu totiž stojí Solčiansky kaštieľ, ktorý tu spolu s rozsiahlym parkom postavila v roku 1818 talianska rodina Odescalchiovcov. V roku 1931 zriadila rodina v obci cukrovar, ktorý bol v tom čase najväčším podnikom na Slovensku, aj v celom Uhorsku. Samotný kaštieľ však postupne chátral a rekonštrukčnými zásahmi strácal na hodnote. Po páde socializmu to s priestormi vyzeralo skutočne zle. Na prelome storočí, bol kaštieľ predaný do vlastníctva ruského podnikateľa, ktorý prisľúbil jeho kompletnú rekonštrukciu. K tomu však nikdy nedošlo.
Raketová základňa na Devínskej Kobyle
Vojenské bunkre a raketová základňa, ktorá kedysi chránila Bratislavu pred možným útokom. Žiadne sci-fi, ale realita, ktorú môžete navštíviť na Devínskej Kobyle. Vojenská raketová základňa RTH, bola nad Bratislavou postavená v rokoch 1978 – 1983, ako súčasť protivzdušnej obrany vtedajšieho Československa. Svojho času na základni pôsobilo 140 vojakov 186. raketovej brigády Československej ľudovej armády. Vojaci sa tu však nezdržiavajú asi od 90-tych rokov. Kedysi tu však bolo uskladnených 16 protilietadlových rakiet na štyroch odpaľovacích zariadeniach. Dnes sú vojenské priestory celkom opustené a pomaly sa dostávajú do moci prírody. Viac o tejto lokalite nájdete v našom staršom článku.
Liečebný dom Machnáč
Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach vznikol v roku 1932, ako rekreačné centrum pre Pojišťovnu soukromých úředníku v Prahe. Machnáč bol a dodnes je významnou architektonickou pamiatkou. Je totiž dielom architekta Jaromíra Krajcara, ktorý za svoju kariéru získal v Paríži dve Veľké ceny a jednu Zlatú medailu – významné ceny za architektúru. Napriek tomu, že sa toto architektonické dielo stalo v roku 1996 Národnou kultúrnou pamiatkou, bol liečebný dom o päť rokov na to zatvorený. Od tohto momentu chátra a my sa dnes môžeme pozerať, ako nám umenie mizne pred očami.
Kaštieľ Dolná Mičiná
Neďaleko Banskej Bystrice leží malá obec Dolná Mičiná. Nad obcou sa tu už viac ako 400 rokov vyníma renesančný kaštieľ, ktorý bol pôvodne obranným hradom proti tureckým nájazdom. Podľa mnohých odborníkov ide o jednu z najkrajších no súčasne aj najzchátralejších renesančných pamiatok na našom území. Viac sa o ňom dozviete v nižšie uvedenom videu.
Pozri aj: 10 výnimočných technických pamiatok, ktorých návšteva vás prevedie minulosťou
interez.sk (Lukáš M.), Čierne Diery
Nahlásiť chybu v článku