Ggantija, Malta
Vedeli ste že maltské ostrovy sú doslova posiate megalitickými chrámami? Tie najväčšie a najstaršie sa nachádzajú na druhom najväčšom ostrove Malty, na ostrove Gozo. Tieto megality a megalitické chrámy sú staré takmer 6000 rokov, sú dokonale zachované a slúžili ako obradné miesta. V Ggantijskych chrámoch sa našli stovky sošiek znázorňujúcich plodnosť. Okrem toho sa tu našli aj kamenné gule, ktoré pravdepodobne slúžili na prepravu megalitov.
Pupočný vrch, Turecko
Táto archeologická lokalita patrí k jedným z najstarších náboženských miest na svete. Podľa uhlíkového datovania sú tieto stavby z obdobia asi 10000 rokov pred Kristom. Svätyne sú tvorené kamennými kruhmi s priemerom 5 až 10 metrov v ktorých sa nachádzajú veľké opracované kamenné piliere v tvare písmena T a to o hmotnosti až 50 ton. Môžeme tu tiež nájsť vytesané reliéfy rôznych zvierat. Celý areál je zahalený rúškom tajomstva, lebo stavbu podľa archeológov stavali lovci a zberači, o ktorých sa ale nepredpokladalo, že by dokázali stavať takéto zložité a náročné stavby.
Atlit Yam, Izrael
Atlit Yam predstavuje potopenú dedinu pri pobreží Izraela. Jej vek je odhadovaný asi na 9000 rokov, čo z nej robí jednu z najstarších zachovaných dedín na svete. Nachádza sa len 8 až 12 metrov pod hladinou, takže táto lokalita je rajom pre nadšencov histórie a potápania. Aj tu nachádzajú megalitické stavby v tvare polkruhu. Vedci nevedia prísť na to, čo sa stalo s touto dedinou a prečo sa ocitla pod morskou hladinou. Ako jedno z vysvetlení prichádza do úvahy silné zemetrasenie a následné tsunami, ktoré mesto navždy pochovalo pod morskou hladinou.
Sochy Moai, Veľkonočný ostrov
Tieto monolitické sochy sa nachádzajú na jednom z najvzdialenejších kútoch Zeme – na Veľkonočnom ostrove v Pacifiku. Pôvodne sa myslelo, že sú to len hlavy, až následnými vykopávkami sa zistilo, že sochy tvoria celú postavu. O staviteľoch sa vie len veľmi málo a málo sa vie aj o tom, prečo niektoré sochy ostali nedokončené a čo sa s celou civilizáciou na Veľkonočnom ostrove vôbec stalo. Na celom ostrove sa nachádza až 887 sôch pričom najväčšia má výšku 22 metrov a váži 270 ton. Sochy pochádzajú približne z 13. až 15. storočia.
Woodhenge, Anglicko
Lokalita Woodhenge sa nachádza približne 3 kilometre severne od legendárneho Stonehenge. Je to objekt tvorený kruhmi, ktoré boli vytvorené z drevených kolov. Stavba z dreva mala odlišný význam ako stavba z kameňa, odrážala vieru v transformácie medzi životom a smrťou. Vo vnútri kruhov sa našli pozostatky dieťaťa a nie je isté, či to mal byť hrob alebo miesto pre odohranie nejakého rituálu. Keďže Woodhenge je starý asi 4000 rokov, pôvodné miesta boli obnovené, aby bol vidieť tvar kruhov.
interez.sk (Matej Mensatoris) allday.com
Nahlásiť chybu v článku