Planéta Zem ukrýva mnohé tajomstvá a záhady minulosti, ktoré objavujeme postupne, no už teraz je jasné, že mnohé otázky ostanú navždy nevysvetlené. Po celej Zemi môžeme nájsť stavby, ktoré nás udivujú svojou architektúrou, no najmä na tú dobu náročným spracovaním, s ktorým by mali problém aj dnešné moderné stavebné postupy. Pred niekoľkými týždňami sme vám priniesli článok o objavoch histórie, ktoré si ľudia nevedia vysvetliť a dnes vám prinášame pokračovanie tohto článku v podobe ďalších objavov, ktoré fascinujú archeológov po celom svete.
Monumenty Thornborough henge, Anglicko
Tieto prepojené kruhy vyzerajú ako nevydarený vtip pubertiakov, ktorí chcú okolie presvedčiť o mimozemskej civilizácie, či ako záber z béčkového sci-fi filmu. Skutočnosť je ale taká, že tieto kruhové monumenty vytvorili staroveké národy pred tisíckami rokov. Tieto valy boli súčasťou väčších, už neexistujúcich valov a priekop po krajine. Niektorí ľudia veria, že boli postavené tak, aby zachytávali polohu súhvezdia Orion v tej dobe. To by znamenalo, že by mohli byť staré vyše 5000 rokov.
Megality v Carnacu, Francúzsko
Tieto megality boli postavené v období neolitu, teda 5000 až 2000 rokov pred Kristom. Dodnes je to najväčšie zoskupenie megalitických kameňov na svete. Megality sa tiahnu v 13 paralérnych radách a obsahujú vyše 4000 samostatných kameňov, pričom každý váži v približne 1 až 2 tony. O ich význame sa vedú dohady, tradiční archeológovia sa prikláňajú k možnosti starodávneho kalendára, či na to, že slúžili na orientáciu po hviezdnej oblohe.
Dolmen Menga, Španielsko
Je to jeden z najväčších megalitických chrámov v Európe, pochádzajúci z 3. tisícročia pred Kristom. Najväčšie megality v tejto stavbe majú váhu až 200 ton. Komory pravdepodobne slúžili ako hrobky panovníkov, pri prieskume v 19. storočí sa tam našlo vyše 100 ľudských kostier. Archeológovia si nie sú istí, akým spôsobom prepravovali obrovské kamenné bloky, keďže niektoré museli dovážať z okolia aj niekoľko kilometrov.
Olmecké hlavy, Mexiko
Celkovo sa v Mexiku našlo až 17 olmeckých hláv. Všetky majú poriadnu hmotnosť, tie ľahšie vážia 6 ton a najťažšie aj 15 ton a sú staré približne 3000 rokov. Hlavy sú vytesávané s veľkou precíznosťou a majú reprezentovať náčelníkov indiánskeho kmeňa Olmekov, ktorým sa tiež hovorí Jaguárí indiáni.
Kambajský záliv, India
V tomto indickom zálive bolo pod morskou hladinou objavené kompletné mesto vrátane ciest a budov. Mesto bolo preskúmané pomocou sonaru a vedci veria, že v budovách sa nachádzajú mnohé staroveké artefakty. O veku tohto mesta sa vedú spory, niektorí indickí archeológovia tvrdia že mesto je staré až 10 tisíc rokov, no reálne odhady sú, že mesto je staré približne 4000 rokov.
Pokračovanie na ďalšej strane…
Nahlásiť chybu v článku