skyscrapercity.com

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes vám prinášame niečo zo Slovenska, a to rebríček našich 10 najvyšších vrcholov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najvyššie vrchy Slovenska

10. Kriváň – 2494,7 m.n.m.

Náš národný symbol. Prekrásny tatranský vrchol Kriváň, ktorý sa stal ikonou nielen Tatier, ale celého Slovenska. Už od 19.storočia je neoficiálnym symbolom slobody Slovákov a slovanskej súdržnosti. Po Kriváni je dokonca pomenovaná aj jedna malá planétka, ktorú objavil Peter Kušnirák v roku 1999. Vrchol je obľúbeným cieľom tisícov turistov každú sezónu, no záchranári ho nemajú vôbec radi. Pre zásahy helikoptérou sa jedná o jeden z najnebezpečnejších vrcholov Tatier.

9. Rysy – 2503 m.n.m.

Rysy ležia na slovensko-poľskej hranici, takže sa o tento vrchol delíme spolu s našimi severnými susedmi. Ide o jeden z najobľúbenejších tatranských vrcholov nielen pre svoju celkom priaznivú dostupnosť, ale najmä pre veľmi dobrú výhľadnosť. Pod vrcholom sa vo výške 2250 m.n.m. nachádza najvyššie položená horská chata na Slovensku. Na Rysy vystúpila v roku 1899 aj významná vedkyňa Marie Curiová a o 14 rokov neskôr aj neskorší vodca ruskej revolúcie, Vladimír Iľjič Lenin.

8. Baranie rohy – 2526,2 m.n.m.

Baranie rohy patria medzi najdostupnejšie štíty nad 2500 metrov v Tatrách. Sú síce neoznačené, no každoročne ich i tak navštívi mnoho turistov a skialpinistov. Čudujete sa, prečo sa tento štít nazýva Baranie rohy? Štít má totižto dva vrcholy a niekomu zrejme pripomínal barana. Keďže je štít turisticky neznačený, výstup naň je možný len v sprievode horského vodcu. Podobne to bude už aj pri zvyšných vrcholoch v tomto rebríčku.

7. Končistá 2537,5 m.n.m.

Na hrebeni štítu Končistá sa nachádza niekoľko vrcholov. Najvyšší z nich nesie meno Jármayho stôl. Keďže je štít pre bežného turistu neprístupný, málokto vie, že sa na jeho vrchole nachádza obrovský kameň ktorý nesie rôzne mená ako napríklad Konská hlava, Kovadlina… Podľa legendy ho tu nechal obor, ktorý chcel Tatry pre ich krásu a mohutnosť rozdrtiť, no naštastie sa mu to nepodarilo.

6. Vysoká 2547,2 m.n.m.

Symetrický dvojvrchol Vysoká je impozantný a fotogenický z každého uhla, z ktorého sa naň pozeráte. Patrí preto medzi najkrajšie vrcholy našich Tatier. Na jej vrchole sa nachádza kovový kríž, ktorý sem vyniesli v roku 1955 chatári Oldřích Bublík z Chaty pod Rysmi a Miroslav Jírek z Chaty pri Popradskom plese. Kríž tu osadili na pamiatku svojho priateľa, horolezca Václava Raifa, ktorý nešťastne umrel práve pri výstupe na Vysokú.

5. Kežmarský štít – 2556 m.n.m.

Kežmarský štít, ktorý sa nádherne vyníma nad mestom Kežmarok, je obľúbenou destináciou horolezcov nielen zo Slovenska a Poľska, ale z celej Európy. Ponúka totiž všetko na čo si horolezec pomyslí. Na 550 metrov vysokej južnej stene si prídu na svoje mierne pokročilí, aj najväčší profesionáli. Existujú tu totiž horolezecké cesty všetkých kategórií.

4. Pyšný štít – 2621 m.n.m.

Pyšný štít sa hrdo vyníma vedľa svojho slávnejšieho suseda, neďaleko Lomnického štítu. Leží nad krásnou Malou Studenou dolinou a výstup naň patrí medzi veľmi náročné. Na vrchol sa dostanú len skutočne skúsení vysokohorskí turisti, a to iba v sprievode horského vodcu.

3. Ľadový štít – 2627,3 m.n.m.

Ľadový štít je tretím najvyšším vrcholom našej krajiny. Súčasne je ale najvyšším vrcholom hlavného hrebeňa Tatier, a preto bol v minulosti mylne označovaný za najvyšší vrch Tatier. Na severnej strane štítu sa nachádzajú večné snehové (firnové) polia, po ktorých dostal štít svoj názov. Ľadový štít patrí medzi obľúbené destinácie turistov najmä pre menej obtiažnu dostupnosť, no bez horského vodcu sa sem i tak nedostanete.

2. Lomnický štít – 2633,9 m.n.m.

Lomnický štít je druhým najvyšším vrcholom Tatier, Slovenska a celých Karpát. Patrí medzi najznámejšie a kvôli lanovke aj najnavštevovanejšie vrcholy Tatier. Na jeho vrchole sa nachádza najvyššie položené observatórium na Slovensku. V ňom nájdete astronomické a meteorologické pracovisko SHMÚ a televíznu retranstačnú stanicu. Lanovka premáva na Lomničák už od roku 1941, kedy bola považovaná za najmodernejšiu lanovku v celej Európe.

1. Gerlachovský štít – 2654,4 m.n.m.

A nakoniec rekordman Tatier, Slovenska a celého Karpatského oblúka. Pre svoju krásu, dostupnosť, ale najmä najvyššiu výšku patrí medzi najnavštevovanejšie vrcholy v Tatrách. Okrem toho všetkého ponúka samozrejme prekrásne výhľady na vysokohorskú krajinu. Zaujímavosťou je, že keby v roku 1922 Michal Guhr získal podporu vlády a finančné prostriedky, lanovkou by sme sa dnes nevozili na Lomnický štít ale práve na Gerlach.

Na ktoré z najvyšších vrcholov Slovenska by ste sa chceli raz dostať? Alebo ste už niektoré navštívili?

Pozri aj: 10 najkrajších rozhľadní Slovenska, ktoré vám ponúknu rozprávkový výhľad

interez.sk (Lukáš M.)
Uložiť článok

Najnovšie články