Ak máte chuť na kvalitný film a nechcete svoj drahocenný čas vyplytvať na béčkové filmy americkej produkcie (ktoré tiež majú svoje miesto pod slnkom), prinášame vám zoznam 10 filmov o holocauste, ktoré sa naozaj oplatí pozrieť. Ak sa aspoň trošku zaujímate o túto problematiku, určite ste z nich pár videli. No určite všetky stoja za pozretie.
História sa musí pripomínať, aby sa nemusela opakovať. Aj preto, aby sme v správnej chvíli vedeli argumentovať. Aby nás nikto nedokázal presvedčiť, že Cyklon B slúžil na dezinfekciu proti všiam… Zostavili sme rebríček desiatich najlepšie spracovaných filmov o holokauste. Tak poďme si ich spoločne predstaviť…
Sofiina voľba (1982)
Čo môže byť pre matku ťažšie, ako rozhodnúť sa, ktoré z detí má právo na život? Film Alana J. Pakulu sa pri neľahkom rozhodnutí matky inšpiroval svetoznámou knihou Williama Styrona s rovnomerným názvom. Určite ste ju mali v zozname povinného čítania… Vedzte, že film vás raz-dva vtrhne do deja, aj vďaka éterickej Meryl Streep, ktorá už roky vyzerá, akoby pochádzala z inej planéty. Postupom času sa dozvedáme, že krásna Poľka Sofia, ktorú si zahrala práve Meryl Streepová, musela v koncentračnom tábore urobiť naozaj nesmierne bolestivú a ničivú voľbu. Rozhodnúť, ktoré z detí má právo na život. Sama herečka, ktorá za svoj výkon získala Oskara, sa vyjadrila, že kľúčovú scénu musela natočiť na prvýkrát. Druhýkrát by to psychicky nezvládla…
Život je krásny (1997)
Názov filmu vystihuje jeho podstatu naozaj dokonale. Život je krásny, bez ohľadu na prekážky a trápenia, ktoré musíme prekonať. Z hlavných postáv, talianskeho čašníka Guida Orefica a jeho krásnej manželky Dory ide radosť a pozitivita. Páriku sa narodí syn, no keď má malý Giousé 5 rokov, je spolu s otcom odvlečený do koncentračného tábora. Otec sa však snaží ochrániť syna od hrôz, ktoré naňho číhajú všade navôkol. Povie mu, že všetko je len hra, na konci ktorej ho čaká veľká odmena…
Chlapec v pruhovanom pyžame (2008)
Pri pozeraní tohto filmu je nutné pripraviť si minimálne jeden balíček vreckoviek. Film hovorí o udalosti počas druhej svetovej vojny. Práve vtedy dostane nacistický dôstojník povýšenie a musí aj so svojou rodinou odísť na pokojnejšie miesto – na vidiek. Tam prichádza so svojou ženou a svojimi dvoma deťmi. Malý chlapec sa však cíti osamelý a aj napriek zákazu svojej matky sa vyberie von preskúmať okolie. Ocitne sa pri „farme“, no netuší, že je to koncentračný tábor. Tam si nájde priateľa Shmuela a cez plot sa spolu začnú rozprávať. Po čase sa z nich stanú priateľa. Film sa končí pre oboch chlapcov tragicky, keď obaja zomrú v koncentračnom tábore. Dráma podľa románu Johna Boynea ukazuje nezmyselnosť a zničujúce dôsledky vojny, v ktorej prišlo veľké množstvo nevinných ľudí o život.
Dovidenia, chlapci (1987)
Film francúzskeho režiséra Louisa Malleho má silné autobiografické črty. V kaolíckej škole v okupovanom Francúzsku sa počas II. svetovej vojny ukrývajú traja židovskí študenti. Že to nedopadne až tak dobre, sa dá očakávať. Film je plný surovosti, emócií a desivo ukazuje realitu tohto napätého obdobia, ktoré by viac nikto nechcel zažiť na vlastnej koži…
Saulov syn (2015)
Pri tomto filme nebudete vedieť, či sa dívate „iba“ na film, alebo na extrémny horor. Režisér od našich južných susedov, Lásló Nemes, ukazuje, akých beštiálnosti je schopná bytosť, ktorá sa nazýva človek. Hlavná postava, žid Saul, chce dôstojne pochovať svojho nevlastného syna. Syn vďaka výbornému spracovaniu získal viacero ocenení. V roku 2016 získal cenu Akadémie za najlepší cudzojazyčný film.
Poď a uvidíš (1985)
Film sovietskeho režiséra Elema Klimova od svojho vydania inšpiroval už nejedného režiséra. V snímke je priblížené pozadie nacistickej okupácie bieloruského ZSSR. Film prináša príbeh o chlapcovi, ktorý sa pripája k sovietskemu odporu proti nacistom a prežíva hrôzy druhej svetovej vojny. Come ande See sa považuje za jeden z najkvalitnejších vojnových filmov, ktoré sa kedy natočili. A to je dosť veľká motivácia na to, aby ste si ho pozreli aj vy.
Európa, Európa (1991)
Ak ste ešte nepočuli o tejto ságe, je to škoda. Nemecká holocaustová sága Agnieszky Holland „Európa Európa“ je skutočným potešením pre diváka. Prináša príbeh nemeckého Žida, ktorému sa podarí vyhnúť hrôze nacistického režimu tým, že úspešne predstiera, že je nežidom. Film je založený na autobiografii istého Solomona Perela. Snímka sa už od uvedenia dočkala veľkého uznania, dokonca ju považovali za silného kandidáta na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Malo to však jeden háčik. Nemecko tento film nepredložilo komisii.
Pianista (2002)
Film bol natočený podľa motívu knihy Pianista, ktorú napísal Wladyslaw Szpilman v roku 1946. Zobrazuje život Židov po príchode nacistov do Varšavy. Môžete vidieť postupné obmedzovanie osobných slobôd, a tiež smutné presuny do koncentračných táborov. Władysław si celú vojnu uľahčuje predstavami o svojom hraní na fiktívny klavír. Film od režiséra Romana Polańskeho z roku 2002 získal Zlatú palmu na festivale v Cannes a dve ceny Academy Award.
Schindlerov zoznam (1993)
Podstata filmu je predovšetkým o holokauste, dráme, ktorá je založená na skutočných udalostiach. Rozpráva príbeh továrnika Oskara Schindlera (Liam Neeson), ktorý prichádza v roku 1939 do Krakova, aby využil lacnú židovskú pracovnú silu neďalekého geta. Oskar má zálusk na získanie továrne, a tak uzatvára dohodu na odkúpenie. Vo svojej továrni necháva pracovať Židov. Ku koncu vojny sa správa Tretej ríše rozhodla presunúť všetkých krakovských Židov do Osvienčimu. Schindler tomu chce zabrániť za každú cenu a zachrániť čo najväčší počet ľudí. To sa mu po dlhej a strastiplnej ceste podarí aj napriek risku, že mohol byť odsúdený ako vojnový zločinec.
Šoa (1985)
Na záver vám prinášame skutočnú deväťhodinovú (!) lahôdku. Šoa je neštandardný dokument, na ktorom sa spolu podieľalo 25 autorov. Nenájdeme tam však dobové zábery z vojny, či z povojnového obdobia. Všetko, na čo sa budete pozerať, sú výpovede očitých svedkov. Nič viac, nič nemenej. No vedzte, že to bude za to stáť. Šoa je ak svojou dĺžkou, aj spracovaním, jednoducho unikát…
Niektoré z nich si môžete pozrieť aj s deťmi. Najmä ak doma vlastníte družstvo pubertiakov, ktorým akosi uniká pravdivosť týchto udalostí…
Pozri aj: 13 slávnych a ikonických filmových scén, o ktorých ste nevedeli, že boli improvizované
interez.sk, (Michaela), thecinemaholic.com
Nahlásiť chybu v článku