thecinemaholic.com

"Heterosexualita nie je normálna, je iba najbežnejšia." - Dorothy Parker

Väčšina, ak nie každý z nás, už niekedy v živote sledovala romantický film, ktorý bol doslova presiaknutý tým neopísateľne šialeným, všadeprítomným a hrejivým citom zvaným láska. V skutočnosti sú to práve takéto romantické filmy, ktoré z veľkej časti vytvorili náš pohľad na lásku a naučili nás, že láska nepozná žiadne limity ani hranice. Zároveň je však veľmi smutné, že hoci je láska medzi mužom a ženou vykreslená stovkami rôznych spôsobov a má nekonečne veľa podôb, láska medzi rovnakými pohlaviami je v drvivej väčšine prípadov tvorená podľa tej istej stereotypnej šablóny. Všetky filmy 20. storočia vykresľovali takúto „zakázanú“ lásku ako vzťah medzi postavami, ktoré boli buď sadisti, psychopati, sociopati alebo pupuškovia.

Článok pokračuje pod videom ↓

V 70. rokoch 20. storočia sa takýto stereotypný pohľad pomaly začínal meniť vďaka filmom The Boys in the BandSunday Bloody Sunday alebo Cabaret, ktoré vykresľovali homo/ transsexuálne postavy v skutočnom svetle. Toto postupné zlepšovanie však bolo prerušené v 80. rokoch kvôli vypuknutiu pandémie AIDS, ktorá naštartovala masovú homofóbiu. V tomto období totiž ľudia skutočne verili, že táto choroba je spôsobená homosexualitou.

Strach z homo/ transsexuálov pretrvával až do prelomu tisícročí, kedy sa veci znovu začali dávať do poriadku prostredníctvom viacerých filmov, ktoré vykresľovali LBGT postavy v takom svetle, ako to nespravili žiadne iné filmy v histórii. Pred nami je ešte veľmi dlhá cesta k tomu, aby všetci ľudia na svete akceptovali vzťah medzi rovnakým pohlavím ako plnohodnotný a rovnocenný „klasickému“ vzťahu. Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako tento proces urýchliť, je práve prostredníctvom kinematografie, ktorá ničí všetky predsudky. Ak preto v oblasti homosexuality ešte stále nemáte jasno a už pri pomyslení na niečo také sa vám zdvíha žalúdok, odporúčame vám pozrieť si aspoň jeden z nasledujúcich filmov, ktorý vám jednoznačne otvorí oči a odoženie všetky predsudky.

10. Laurence Anyways (2012)

Príbeh je zasadený do obdobia medzi 80. a 90. rokmi 20. storočia a celý sa otáča okolo desaťročie trvajúcej nedovolenej lásky medzi ženou menom Fred (Frédérique) a transgender ženou menom Laurence (ktorá pôvodne žila ako muž). Laurence počas filmu odhalí svoju najväčšiu túžbu – stať sa tým, čím sa od začiatku cíti byť. Ženou. Dej filmu sa zameriava na vnútorný boj Laurence so svojou osobnosťou a jeho snahu zistiť a pochopiť, kým vlastne je; a súčasne aj na Fred, ktorá túži nájsť pokoj a zmysel vo svojom súkromnom živote, ktorý je roztrieštený rozhodnutím muža, ktorého miluje. Výsledkom je melancholická dráma, ktorá naozaj stojí za to.

9. The Boys in the Band (1970)

Toto je podľa mnohých film, ktorý to všetko odštartoval. The Boys in the Band bol jedným z prvých mainstreamových filmov, ktorý zobrazoval skutočnú tvár homosexuality. Film rozpráva príbeh heterosexuálneho muža, ktorý sa úplnou náhodou ocitne na gay párty. Homosexuálne postavy v tejto snímke sú na svoju dobu skutočne výnimočné. Na rozdiel od stereotypných sociopatov či psychopatov z iných filmov s touto tematikou totiž film The Boys in the Band ako úplne prvý vykresľuje homosexuálov v pravom svetle. V celom tomto žánri sa tak stal skutočne prelomovým a preto si rozhodne zaslúži vašu pozornosť.

8. Stranger By The Lake (2013)

Prekrásne jazero uprostred zalesneného pohoria, žiariaca pláž a spoločnosť príťažlivého muža menom Michael. Pre Francka má byť toto leto v jeho spoločnosti skutočným „letom jeho života“, ako sa však postupne ukáže, záhadný Michael je oveľa nebezpečnejší, ako sa na prvý pohľad zdá. Navzdory tomu sa však Franck, ohúrený svojím novým partnerom, rozhodne ignorovať všetko hroziace nebezpečenstvo. V celom filme sa rovnomerne prelínajú krásne a príjemné zábery na pokojnú prírodu so zábermi na násilie a sex. Tento film sa skutočne vymyká všetkým moderným zásadám a hraniciam, no ak sa do neho skutočne ponoríte, o to silnejší zážitok to pre vás bude.

7. Milk (2008)

Milk je dojemný príbeh o aktivistovi za práva homosexuálov – Harvey Milkovi (Sean Penn), ktorý bol zároveň prvým človekom v štáte Kalifornia, ktorému sa podarilo vstúpiť do politiky aj napriek tomu, že sa otvorene priznával k svojej homosexuálnej orientácii. Dej filmu putuje naprieč jeho 40. narodeninami v roku 1970, jeho vstupom do politiky, viacerými ľúbostnými románikmi a viacerými vážnymi rozhodnutiami v jeho celoživotnom boji za práva homosexuálov. Žiaľ, boli to práve tieto rozhodnutia, ktoré sa mu stali osudnými. Tento film preto slúži najmä na pripomenutie toho, ako kedysi ľudia tvrdo bojovali za vytvorenie (relatívne) tolerantnej spoločnosti, v ktorej dnes žijeme.

6. The Kids Are Alright (2010)

Hoci sa príbeh tohto filmu zameriava na vzťah medzi dvomi ženami, nie je iba o tom. Jeho predmetom je totiž vzťah, presnejšie manželstvo ako také. Ukazuje nám, že problémy v manželstve, ktoré sú bežné v normálnych rodinách, sú rovnako tak bežné aj vo vzťahoch medzi dvoma mužmi či dvomi ženami. Z tohto zoznamu jednoznačne vyčnieva práve vďaka svojmu sviežemu humoru a nadhľadu, s akým sú v ňom riešené všetky problémy. Hlavnými postavami sú Nic (Annette Bening) a Jules (Julia Moore), lesbický pár ktorý počal 2 deti pomocou umelého oplodnenia. Netušili však, že ich dospievajúce deti sa jedného dňa rozhodnú vyhľadať svojho biologického otca (Mark Ruffalo) a priviesť ho do ich rodiny. Táto veselá komédia vás zaručene rozosmeje a zároveň vám ukáže dôležitosť rodinných hodnôt, ktoré znamenajú viac, než sexuálna orientácia rodičov.

5. Moonlight (2016)

Túto snímku vám rozhodne nemusíme dlho predstavovať. Film Moonlight vyhral tento rok cenu Akadémie za najlepší film roka a my musíme uznať, že zaslúžene. Rozpráva príbeh o  problematickom detstve a dospievaní afroamerického homosexuála Chirona, pričom veľmi poeticky vykresľuje jeho hľadanie vlastnej identity, priateľov, rodiny a, samozrejme, lásky. Treba spomenúť aj fakt, že tento film sa zapísal do histórie ako prvý LBGT orientovaný film, ktorý získal prestížne ocenenie Oscar. Zaručene preto nesmie chýbať ani na našom zozname.

4. Philadelphia (1993)

Vypuknutie pandémie AIDS v 80. rokoch 20. storočia spôsobilo v Amerike veľmi vážne znepokojenie. Ľudia sa začali báť, vypukla masová paranoja a medzi ľuďmi sa začali šíriť mýty o tom, že bežní ľudia sa môžu stať HIV-pozitívnymi aj úplne bežným kontaktom s homosexuálom. V súčasnosti môže tento názor znieť ako úplná hlúposť, no môžete si byť istí, že v minulosti boli homosexuáli kvôli tomuto výmyslu na okraji spoločnosti, kedy sa ich každý bál. Toto všetko a ešte mnoho viac sa dozviete aj z filmu Philadelphia, ktorý rozpráva príbeh o homosexuálovi a pacientovi s HIV, Andrewovi Beckettovi (Tom Hanks), ktorý bol kedysi úspešný businessman, no kvôli svojej orientácii stratil úplne všetko. Ak chcete lepšie preskúmať toto nepríjemné a chúlostivé obdobie amerických dejín, nie je snáď lepší spôsob, než si pozrieť tento film.

3. Blue is The Warmest Colour (2013)

Podobne ako film Moonlight, aj snímka Blue is the Warmest Colour rozpráva celoživotný príbeh introvertnej stredoškoláčky Adele, ktorá vďaka svojej modrovlasej spolužiačke Emme postupne odhaľuje skryté stránky svojej sexuality. Film dokumentuje ich vzťah ako nežný a vášnivý, no zároveň surový a provokatívny. Nesnaží sa však prinášať overené klišé o hlavnej hrdinke, ktorá je jednoducho „iná“. Namiesto toho vykresľuje príbeh o vzťahu a kontakte medzi ľuďmi, s ktorými sa môže zosobniť úplne každý z nás. Film je skutočnou ódou na rozkvet lásky, ľúbostné vzplanutie a dlhotrvajúce puto. Jeden z najlepších s touto tematikou.

2. Carol (2015)

Pri predstavovaní tohto filmu začneme rovno s tým, že si pri svojej premiére na filmovom festivale v Cannes vyslúžil 10 minútové standing-ovations. Opisuje vzťah medzi nádejtnou fotografkou Therese (Rooney Mara) a staršou ženou Carol (Cate Blanchett), ktorá práve prežíva veľmi ťažké obdobie kvôli rozvodu. Film Carol je bez debaty jedným z najkrajších romantických filmov posledného desaťročia. Je očarujúci, jemný, diváka zahreje pri srdci a samozrejme má aj šťastný koniec. Čo viac si priať?

1. Brokeback Mountain (2005)

„Kiež by som vedel, ako ťa mám opustiť“. Už táto samotná veta dokáže v hocikom, kto bol niekedy šialene zamilovaný, vyvolať veľmi silné emócie. A presne o takýchto emóciách je aj táto srdcervúca Westernová sága o dvoch kovbojoch, ktorí sú do seba šialene zamilovaní, no nie je ich osudom, aby boli spolu. Za svoju váhu vďačí tento film aj fenomenálnym hereckým výkonom Heatha Ledgera a Jakea Gylenhalla, ktorí svoje zamilované postavy Ennisa Dela Mara a Jacka Twista doviedli na rovnakú úroveň, ako sú Romeo a Júlia alebo Jack a Rose. Počas celého filmu je cítiť melancholický smútok, s ktorým sa nestretnete pri žiadnom inom filme. Tento tragický film je tak nabitý emóciami, že vás zaručene nenechá chladným. A to myslíme smrteľne vážne.

Poznáte aj iný film s touto tematikou, na ktorý sme zabudli? Dajte nám o ňom vedieť v komentári.

Pozri aj: 10 najlepších detektívnych filmov plných nečakaných zmien, ktoré vás udržia v napätí až do konca

interez.sk (Erik Vlčák),thecinemaholic.com
Uložiť článok

Najnovšie články