Sex bol vždy neoddeliteľnou súčasťou mnohých filmov. Zvyčajne sa sex prejavuje ako rozšírenie romantiky. Ak sa filmári rozhodnú urobiť film o sexe, najčastejšie sa zaoberá nejakou formou sexuálneho postihnutia, tým máme na mysli sexuálnu závislosť. Tá je riešená v mnohých amerických, ale aj európskych filmoch. Toto tabu sa prelomilo už dávno a u ľudí sú tieto filmy veľmi obľúbené.
Thanks for Shanirg/ Ďakujem za tie dary (2012)
Príbeh troch rozdielnych postáv, ktoré sa naučili čeliť náročnému a často mätúcemu svetu. Zápasia proti spoločnému démonovi – závislosti od sexu. Hoci je film v skutočnosti romantická komédia, tiene postáv sa neustále zaoberajú sexuálnou závislosťou. Celkovo je film pohodovým na večerné zrelaxovanie.
Don John (2013)
Barman (Joseph Gordon-Levitt) je závislý na on-line porne a masturbácii. Stretáva sa s nádhernou ženou (Scarlett Johansson), ktorá ho prvýkrát núti myslieť na budovanie skutočného vzťahu. Tento príbeh zamotá iná žena (Julianne Moore), ktorú stretáva v nočnej hodine. Tá ho naučí, že skutočná láska pochádza zo sexuálnej spokojnosti a vzájomného pochopenia. Úžasný režijný debut Josepha Gordona-Levitta, ktorý stojí za váš čas.
Looking for Mr. Goodbar/ Hľadanie pána Goodbara (1977)
Film založený na výzve a provokovaní. Najpredávanejší román Judith Rossner, ktorý je založený na skutočnom príbehu. Film je o učiteľke, ktorá trávi čas v nočných baroch. Hľadá v nich mužov, ktorí ju sexuálne a násilne uspokojujú. Postupom času podľahne drogám a sebadeštrukcii. Život sa jej vymkne spod kontroly. Samotný film vyvrcholí nezabudnuteľným a roztržitým záverom, ktorý si nemôžete nechať ujsť.
Nymphomaniac/ Nymfomanka (2013)
Príbeh Joe, diagnostikovanej nymfomaniačky, ktorá leží zbitá na ulici. Tam ju objaví starý muž Seligman, ktorý ju odvedie do svojho domova. Samotná Joe mu rozpráva o svojich zážitkoch, o svojom živote a mladosti. Všetky príbehy majú sexuálny a provokatívny podtón čo Seligmana veľmi rozrušuje. Režisér tohto filmu von Tier má za sebou niekoľko podobných ukážok, no Nymfomanka patrí medzi jeho najzaujímavejšie počiny.
Secretary/ Sekretárka (2002)
Mladá žena, ktorá bola nedávno prepustená z psychiatrickej liečebne, dostane prácu ako sekretárka náročného právnika. Ich vzťah zamestnanec – zamestnávateľ sa zmení na sexuálne, sadomasochistické správanie. Toto správanie poskytne pozadie veľmi neobvyklému, erotickému a zároveň romantickému filmu. Tento film nie je pre každého pretože v sebe ukrýva veľmi zvláštne momenty.
9,5 Weeks/ 9,5 týždňov (1986)
Názov filmu sa vzťahuje na dĺžku vzťahu, medzi bankárom z Wall Street Johnom (Mickey Rourke) a rozvedenou majiteľkou galérie Elizabeth (Kim Basinger). Zaujímavá, sexy a provokatívna dráma o vzťahoch, temných stránkach ľudí a nových sexuálnych potešeniach. Na rozdiel od filmu 50 odtieňov sivej sa tento film stal kultovou záležitosťou.
Last Tango in Paris/ Posledné tango v Paríži (1972)
Paul (Marlon Brando), Američan stredného veku, prichádza do Paríža potom, ako jeho manželka spáchala samovraždu. Stretne sa s mladou francúzskou Jeanne (Maria Schneider). Spolu prežívajú sadomasochistický, vášnivý vzťah. Silný obsah a posolstvo tohto filmu kráča spolu s neslávne známou „maslovou scénou“, na ktorú budete ešte dlho spomínať. Spojenie Brnadovho herectva, Bertolicciho režírovania a kinematografie minulých rokov vytvárajú nádhernú erotickú a umeleckú tvorbu.
Belle de Jour/ Kráska dňa (1967)
Mladí, hviezdni, bohatí, ale nudní novomanželia túžia žiť život naplno. Jedného dňa sa Catherine prebudí z erotického sna a začne nad ním uvažovať. Po čase začne navštevovať susedný erotický salón, kde ponúka svoje služby. Film je jemnou no zároveň vášnivou štúdiou erotiky. Režisér Luis Bunuel nazval tento film najznámejším a najlepším erotickým filmom moderných čias.
The Piano Teacher/ Pianistka (2001)
Znepokojujúca skúška odvahy – čo iné očakávať od Michaela Hanekeho. Túžba, zúfalstvo a láska sa mieša spolu s erotikou. Učiteľka klavíra môže byť veľmi nepredvídateľná. Po počiatočnom šoku, bude veľmi náročné film dopozerať do konca, no záver prináša silné posolstvo – Láska má veľa odtieňov a nie všetky sú krásne.
Shame/ Hanba (2011)
Hanba alebo sexuálna závislosť? Žiadna závislosť nie je jednoduchá a jej prekonanie je často bolestivé. Obvykle sa snažíme maskovať naše vnútorné obavy a slabosti. To je aspekt, ktorým sa zaoberá tento film. O tom, ako v dnešnom svete neexistuje prirodzené ľudské správanie a ochota pomáhať slabým. Režisér McQueen má obrovský talent, o ktorom sa presvedčíte pri sledovaní filmu Shame.
Pozri aj: 10 najlepších detektívnych filmov plných nečakaných zmien, ktoré vás udržia v napätí až do konca
interez.sk (Hana Dovcová) thecinemaholic.com
Nahlásiť chybu v článku