Socialistická architektúra sa u nás prejavovala najmä masovou výstavbou panelových obytných budov, zvyčajne bez nápadu či väčšej dávky kreativity. No aj v čase uniformity občas vznikli rôzne stavby, ktoré boli na tú dobu pomerne „odvážne“. A nebolo to tak len u nás, ale vo všetkých krajinách, ktoré boli súčasťou socialistického bloku. Pozrite si prehľad týchto 10 zvláštnych stavieb z nie až tak dávneho obdobia. Viete si tipnúť, ktorá slovenská stavba sa nachádza v tomto nevšednom zozname?
Bývalé ministerstvo dopravy, Gruzínsko
Táto budova postavená v roku 1975 sa javí na tú dobu pomerne futuristicky. V súčasnej dobe sa v budove nachádza Gruzínska národná banka a prístup do budovy je obmedzený.
Buzludja monument, Bulharsko
Stavba bývala domovom bulharskej komunistickej strany a bola postavená na jej počesť v roku 1981. Tento monument sa nachádza v blízkosti najvýznamnejšieho bulharského pamätníka – Shipka. V súčasnosti je budova prázdna a postupne sa z nej stáva zrúcanina. Najčastejšími návštevníkmi sú tu fanúšikovia dronov, ktorí vytvárajú fascinujúce zábery tejto budovy.
Pamätník Makedonium, Macedónsko
Makedonium, alebo tiež pamätník Ilinden, bol postavený v roku 1974 na počesť 30. výročia macedónskej nezávislosti. Pamätník symbolizuje slobodu a víťazstvá vo vojnách. Vo vnútri sa nachádza krypta a dátumy významných udalostí v dejinách Macedónska. Pamätník je obľúbenou lokalitou mnohých turistov, a to najmä pre jeho nevšedný vzhľad.
Kišiňovský cirkus, Moldavsko
Komunistická strana rozhodla o výstavbe tejto okrúhlej stavby v roku 1981. Avšak v tom čase Moldavsko postihol prepad ekonomiky a na financovanie stavby neostávali peniaze. V súčasnej dobe je toto miesto zrúcaninou a strašidelným pozostatkom komunistickej architektúry v centre moldavského hlavného mesta Kišiňov.
Pamätník na počesť 1300 rokov Bulharska
Táto pamiatka vznikla ako súčasť osláv 1300 rokov existencie Bulharska. Ku komplexu vedie presne 1300 schodov. Mnohí turisti obdivujú typický socialistický realizmus a viacerým zahraničným turistom sochy pripomínajú postavy z filmu „Transformers“.
Inštitút robotiky, Rusko
Ruské vedecké centrum robotiky a kybernetiky v Petrohrade je jedným z najväčších výskumných komplexov v Rusku. Centrum bolo postavené v roku 1981 a rovnako ako ostatné pamiatky v našom zozname, aj táto predstavuje úžasný a zároveň podivný odkaz socialistickej architektúry.
Hotel Forum, Poľsko
Aj keď hotel Forum by sme našli aj na Slovensku, v tomto zozname máme hotel nachádzajúci sa v Krakove. Bol postavený v roku 1979 a môžeme ho zaradiť medzi futuristickú komunistickú architektúru. Krakovčania z hotela nadšení nie sú a v súčasnosti sa kvôli viacerým problémom nevyužíva.
Hotel Salute, Ukrajina
Druhý hotel v našom zozname, tentoraz v hlavnom meste Ukrajiny, v Kyjeve. Bol postavený v roku 1984 a opäť tu máme krásny príklad futuristickej architektúry.
Pamätník Moslavina, Chorvátsko
Tento názorný príklad komunistického pamätníka bol postavený s cieľom uctenia si pamiatky obetí 2. svetovej vojny. Vznikol v roku 1967 v Juhoslávií, v dnešnom Chorvátsku, na príkaz vtedajšieho juhoslovanského vodcu Josipa Broz Tita. Pamätníku, na ktorom sa už podpísal zub času, sa ale ani po rokoch nedá uprieť monumentálnosť a originalita.
Obrátená pyramída, Slovensko
Najzaujímavejším kúskom v tomto zozname je práve budova nachádzajúca sa v Bratislave. Budova Slovenského rozhlasu bola dostavaná v roku 1983. Neprehliadnuteľná obrátená pyramída vyvoláva mnoho otáznikov nad jej účelnosťou a dôvodom, prečo bol zvolený práve takýto netypický tvar. Faktom ale ostáva, že táto budova je jediná svojho druhu a v súčasnosti sa nájde dostatok zahraničných turistov, ktorí majú túto atrakciu na zozname miest, ktoré chcú v Bratislave navštíviť.
interez.sk (Matej Mensatoris), tripedia.info
Nahlásiť chybu v článku