Ako sa vraví, čistota – pol života. Nikto sa necíti dobre, ak musí doma žiť vo svinčíku a preto sa každý poriadkumilovný človek usilovne snaží udržiavať doma čo najväčší poriadok a čistotu. To isté platí aj v prípade, že väčšinu dňa trávite zavretí vo svojej kancelárii, ktorú sa preto snažíte mať rovnako čistú a hygienickú, aby ste sa v nej mohli cítiť ako doma. Ak ste preto doteraz utierali klávesnicu či váš pracovný stôl tak raz týždenne a mysleli ste si, že to úplne stačí, aby ste mali okolo seba čisto ako doma, musíme vás sklamať. Väčšina predmetov vo vašej kancelárii, ktoré sa aj iba po občasnom pretretí tvária čisto a hygienicky, je totiž doslova prepchatých všemožnými mikroorganizmami a hubami. Pozrite sa spolu s nami, ktoré predmety vedú tento rebríček „nehygienickosti“.
Dávkovač na vodu
Hoci je dávkovač na vodu jedno z miest, pri ktorom sa môžete kedykoľvek zastaviť a spraviť si malú nenápadnú pauzu, mali by ste vedieť, že tento prístroj je tiež magnet na rôzne druhy všemožných baktérií. Podľa Organizácie verejného zdravotníctva sa na povrchu páčky na čapovanie vody nachádza až 2,7 milóna baktérií na jeden centimeter štvorcový. Fuj!
Spoločná chladnička
Známa tiež z internátov, je takáto chladnička sladkým domovom pre jemne plesnivé jogurty, scvrknuté a nahnedlé ovocie či zeleninu a slabo tesniace plastové krabičky s jedlom, po ktorých vonia chladnička ako trojdňová mŕtvola. Toto je presne to pravé prostredie pre baktérie a preto by mala byť každá spoločná chladnička čistená aspoň raz za dva dni, najmä keď v priemere obsahuje približne 7850 bakteriálnych kolónií na centimeter štvorcový!
Mikrovlnná rúra
V závislosti na počte vašich kolegov môže byť takáto viacúčelová mikrovlnka použitá počas jednej obednej pauzy až 30-krát, pričom sa vej kombinujú výpary a čiastočky z mäsa či zeleniny, ktoré sú hotovým lákadlom pre baktérie. Ako určite viete, mikróby potrebujú pre svoje množenie najmä teplo, vlhko a potravu. Používanie nevydezinfikovanej mikrovlnnej rúry, ktorá je úplným rajom pre mikroorganizmy, preto môže predstavovať potenciálne zdravotné riziko.
Dávkovač na tekuté mydlo
Po tom, čo ste do seba naliali rannú kávu, sa skôr či neskôr vyberiete navštíviť toaletu. Po jej použití automaticky mierite k umývadlu, kde si na ruky „načapujete“ malé množstvo mydla a opláchnete ich prúdom horúcej vody. Umyte si ich však poriadne, toaleta totiž nie je jediným zdrojom baktérií, s ktorým ste počas tejto procedúry prišli do kontaktu. Áno, dávkovač mydla je omnoho špinavší, než si myslíte. Z výskumu, ktorý sa uskutočnil na Univerzite v Arizone vyplýva, že štvrtina dávkovačov mydla, ktoré sa používajú v kanceláriách, je kontaminovaná fekálnymi baktériami. Umývajte si preto ruky nie len po použití toalety, ale aj po použití dávkovača na tekuté mydlo!
Pracovný stôl
Zrejme vás to prekvapí a tiež mierne znechutí, no na bežnom pracovnom stole sa nachádza približne 10 milínov mikróbov, čo je približne 400 krát viac, ako záchodová misa. Avšak žiadnu paniku! Úplne postačí, ak svoj pracovný stôl utriete aspoň raz týždenne antibakteriálnym obrúskom a všetko bude v poriadku.
Klávesnica
Zrejme prvá vec, ktorá vám pri prečítaní nadpisu prišla na myseľ, bola klávesnica. A to oprávnene. Klávesnica je zrejme každému nechválne známa pre svojou schopnosťou zachytávať odumreté bunky pokožky, omrvinky z jedla, prach, pot a ktovie ešte čo všetko. Na jednom centimetri štvorcovom klávesnice sa tak môže bežne naakumulovať až 3295 baktérii, ktoré vám rady znepríjemnia deň. Bude preto najlepšie, ak svoju klávesnicu vytrasiete a utriete aspoň raz týždenne s jemne navlhčeným obrúskom.
Počítačová myš
Pri každodennom niekoľkohodinovom používaní sa na nej nazbiera až zarážajúce množstvo čiastočiek prachu, jedla a potu. Ak si svoju klávesnicu nečistíte pravidelne, budete sa musieť zmieriť s tým, že sa na nej môže nachádzať až 1676 mikróbov na jeden centimeter štvorcový. Iba pre porovnanie – na záchodovej myse ich na rovnakej ploche nájdete iba zlomok z tohto čísla!
Kopírovačka a tlačiareň
Počas súboja s kolegami o to, kto si svoje dokumenty vytlačí či okopíruje skôr, môžu byť dotyková obrazovka alebo tlačidlá tlačiarne stlačené až 300-krát denne, čo sa odzrkadlí na množstve baktérií a nečistôt, ktoré sa na ňom zachytia. Pred každým použitím tlačiarne ju radšej preventívne pretrite handričkou.
Sluchátka do uší
Priznajte sa – ktorí z vás ich majú v ušiach aj pri čítaní tohto článku? Niekedy je ťažké sa odtrhnúť od skvelej hudby, ktorá robí vašu prácu aspoň trochu znesiteľnou, no mali by ste myslieť aj na svoje zdravie. V sluchátkach sa totiž vďaka potu a ušnému mazu množia baktérie rýchlejšie ako kdekoľvek inde. Po iba jednej hodine používania narastá ich počet až 700 násobne! Ak ich preto máte na ušiach aj niekoľko hodín denne, riskujete nepríjemné vyrážky.
Ohryzená ceruzka
Každý sa s nervozitou vysporadúva inak. Niekto sa húpe na stoličke, iný trasie s nohou a ďalší ohrýza ceruzky. Často sú to však práve tie ceruzky, ktoré na sebe držia baktérie z rúk ktoré ich držali či stola, na ktorom boli položené, a preto nie je žiadne tajomstvo, že ak takúto ceruzku dáte do úst, riskujete zdravotné ťažkosti. Skúste si preto na uvoľnenie radšej poprezerať pekné obrázky na našom profile na Instagrame.
Zabudli sme v našom zozname na niečo? Dajte nám vedieť v komentári! Tešíme sa na vaše reakcie.
Pozri aj: Aké čisté máte ruky? Po prečítaní tohto článku si ich už nikdy nebudete čistiť tak, ako predtým
interez.sk (Erik Vlčák), dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku