flavorfacts.org

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? dnes vám prinášame 10 známych mýtov, ktorým určite veria mnohí z vás, no pravdivé vôbec nie sú. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Mýtus: Blesk nikdy neudrie dvakrát na rovnaké miesto

Miesto nehrá žiadnu úlohu v tom, kde má blesk udrieť. Akonáhle blesk udrie do nejakého miesta, môže do neho udrieť opäť. Dobrým príkladom sú napríklad veľké bleskozvody, kde blesk udiera takmer počas každej búrky kvôli ich vysokej polohe a materiálu, ktorý blesky priťahuje.

Mýtus: Chameleón mení svoju farbu podľa okolia

 flchams.com
flchams.com

Chameleóny majú zvyčajne zelenú farbu, aby dobre splynuli s okolitou vegetáciou. Farbu menia zvyčajne vtedy, keď sa snažia komunikovať s ostatnými chamelónmi. Vyjadrujú ňou emócie, zastrašujú sokov, alebo naopak sa tak snažia upútať samičku, aby sa mohli páriť.

Mýtus: NASA minula milióny na pero fungujúce vo vesmíre. Rusi použili ceruzku

Pero nefunguje v stave beztiaže, keďže atrament sa vznáša v zásobníku. NASA preto používa pero, ktoré funguje aj v stave beztiaže. Toto je pravda. No pravdou je tiež to, že ceruzku vo vesmíre používali tak ako aj Američania, tak aj Rusi. Avšak použitie ceruzky vo vesmíre je z viacerých dôvodov nepraktické a môže byť aj nebezpečné. Ceruzka a grafit sú horľavé, čo je nežiaduce a navyše pri písaní ceruzkou vznikajú malé úlomky grafitu, ktoré voľne poletujú po vesmírnej lodi a astronauti ich môžu vdýchnuť. Preto sa ceruzka vo vesmíre už nepoužíva. Špeciálne pero pre NASA vyvinul vedec zo svojich zdrojov, a tak NASA naň nevynaložila ani cent. A ešte jeden fakt. Akonáhle bolo toto pero vyvinuté, Rusi ho začali vo svojom vesmírnom programe tiež využívať.

Mýtus: Na jazyku sú oblasti zodpovedné za rôzne chute

flavorfacts.org
flavorfacts.org

Ľudský jazyk vníma všetkých základných 5 chutí na celej svoje ploche. Chuťové receptory sú na jazyku umiestnené náhodne, takže na špičke alebo aj na koreni jazyka dokážeme vnímať rovnako intenzívne všetky chute.

Mýtus: Využívame iba 10% nášho mozgu

Mozog využívame celý. Pravdou však je, že mozog je asi najzložitejší orgán v ľudskom tele a nie všetkým mechanizmom v ňom rozumieme. Známe sú tiež prípady, keď ľudia dokážu viesť plnohodnotný život aj keď im časť mozgu chýba, no to neznamená, že predtým tie časti nevyužívali. Skôr to znamená, že mozog má schopnosť vyrovnať sa s chýbajúcou časťou a procesy, ktoré sa v nej odohrávali sa teraz dejú iných oblastiach mozgu.

Mýtus: Veľký čínsky múr je vidieť z vesmíru

searchoflife.com
searchoflife.com

Ak máte zrak ako sokol, možno by ste múr z vesmíru videli, inak ale nemáte šancu. Pohľad z výšky 160 kilometrov na čínsky múr sa dá prirovnať pohľadu na dvojcentimetrový kábel zo vzdialenosti asi 500 metrov.

Mýtus: Pukanie kĺbov vám spôsobí artritídu

vancouversun.com
vancouversun.com

Pri praskaní kĺbov nedochádza k poškodeniu a pokojne toto pukanie môžete vykonávať každý deň. Dlhodobé sledovanie „práskačov“ ukazuje, že tento jav nemá žiadny zlý vplyv a rozhodne nespôsobuje žiadne ochorenie kĺbov.

Mýtus: Červená farba dráždi býkov

Býky sú v skutočnosti farboslepé, vnímajú len odtiene šedej farby. Čo býka dráždi je pohyb plachtou. Červená farba ale vyzerá efektne, preto sa pri býčich zápasoch využíva, no jej farba nehrá pre býka žiadny význam.

Mýtus: Nikdy nezobuďte námesačného

dw.com
dw.com

Ak náhodou zobudíte niekoho kto je námesačný, nič sa mu nestane. Môže byť zmätený alebo podráždený, no to súvisí s jeho vyrušením zo spánku a tieto príznaky rýchlo pominú. V skutočnosti je dobré námesačného človeka čím skôr zobudiť, keďže v takom stave si môže veľmi ľahko ublížiť.

Pozri aj: Týmto 9 mýtom o prežití ste doteraz verili aj vy, no nie sú vôbec pravdivé a môžu vás zabiť

interez.sk (mmm), unbelievable-facts.com
Uložiť článok

Najnovšie články