My v redakcii tejto hláške nerozumieme, najmä preto, že vieme, že Slovensko a to najmä jeho východná časť má v sebe mnoho krás, ktoré vyrazia dych azda každému turistovi. Aby sme vám to dokázali, prinášame vám prehľad 10 najkrajších lokalít, ktoré ak na východnom Slovensku navštívite, rozhodne neurobíte chybu.
Zaujímavosti – východné Slovensko
Spišský hrad
https://www.instagram.com/p/BSAkMi8FwwB/?utm_source=ig_embed
Ružbašské krátery
Ružbašské krátery nie sú dielom sopečnej činnosti, ani krátery po páde meteoritov. Ide o krátery travertínové, ktoré vznikli prepadnutím travertínových kôp. Tie sa vyzrážali v okolí minerálnych prameňov bohatých na vápnik, ktoré sú pre oblasť Horného Spiša typické. V Spišskej Magure nájdete travertínových kráterov mnoho. Väčšina ľudí však pozná jediný.
https://www.instagram.com/p/BWDiuIVDbH3/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_profile_upsell_test
Bachledova dolina
https://www.instagram.com/p/Be29xqTgeZt/?utm_source=ig_embed
Morské oko
Tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku a najväčšie vo Vihorlatských vrchoch. Svojim pôvabom a romantickou scenériou si získal pozornosť mnohých turistov, ktorí navštívia toto unikátne miesto. Morské oko, najväčšie sopečné jazero. Jazero sa nachádza vo Vihorlatských vrchoch. Jeho vznik datujeme do obdobia, kedy sa sopečná činnosť upokojila a na mieste mohutných zosuvov svahov, vzniklo obrovské prírodné jazero.
Skanzen Stará Ľubovňa
https://www.instagram.com/p/BFruKdIouD4/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_ufi_test
Beňatinské jazero
Beňatinské jazero je unikátne vďaka svojej tyrkysovej farbe, zároveň je to aj najvýchodnejšie položený travertín. Ak sa rozhodnete navštíviť jazero Beňatina a vidieť jeho krásu na vlastné oči, naskytne sa vám pohľad, ktorý pripomína scenériu z filmu. Na Slovensku je to síce pomerne neznáma lokalita, no turistom a nadšencom prírodných krás má veru čo ponúknuť. Malé travertínové jazierko Beňatina je skutočný slovenský unikát. Táto prírodná pamiatka sa nachádza v okrese Sobrance medzi dedinami Beňatina a Inovce.
https://www.instagram.com/p/BHf0NqHhDB4/?utm_source=ig_embed
Historické mesto Levoča
Levoča so svojimi hradbami a urbanistikou si zachovala charakter stredovekého mesta. Je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vďaka množstvu pamiatok a umeleckých skvostov patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Chrám svätého Jakuba so svojimi 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi. Levoča sa nachádza na severovýchodnom Slovensku a od roku 2009 je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Pieninský národný park
V národnom parku prevládajú jedľovo-bukové porasty, horské jelšiny a na skalách borovicové porasty. V druhovo bohatej vegetácii sa darí aj teplomilným a vysokohorským rastlinám. Živočíchov reprezentujú západokarpatské druhy lesných a skalných biotopov – kobylka pieninská, jašterica živorodá, piskor horský, plch hôrny, červenák karmínový, skaliar pestrý, vydra riečna či vzácny netopier sťahovavý.
Z podzemných krasových javov je najznámejšia jaskyňa Aksamitka. Prielomom Dunajca vedie trasa náučného chodníka, ktorý bol prvým náučným chodníkom v bývalom Československu. Je aj jediným bezbariérovým turistickým chodníkom v PIENAP-e. V roku 1999 na ňom odhalili pamätnú tabuľu zakladateľovi PIENAP-u Ing. Milanovi Pacanovskému.
Atraktívnosť územia zvyšuje aj národná kultúrna pamiatka – pôvodne gotický Červený Kláštor založený v roku 1319. Pôsobil v ňom zostavovateľ najstaršieho zachovaného herbára na Slovensku mních Cyprián. Hrádza postavená bobrami, objavená v roku 2008 svedčí o tom, že sa títo obyvatelia lužných lesov udomácnili na slovenskom brehu Dunajca. Malé vodné toky v Pieninskom národnom parku sa každoročne zarybňujú. Robí sa tak predovšetkým pre udržanie populácie pôvodného druhu potočných rýb vyskytujúcich sa v tejto oblasti. Je to aj z dôvodu, že každým rokom narastá počet vydier, bocianov a volaviek na území národného parku, pre ktoré sú ryby súčasťou potravy.
Suchá Belá
Asi najnavštevovanejšou trasou v Slovenskom raji je dolina potoka Suchá Belá. Turistický chodník vedie priamo z jedného z najznámejších centier cestovného ruchu v Slovenskom raji – Podlesku. Priechod dolinou trvá približne 2 hodiny, no tým, ktorí si počas prechádzky radi užívajú pohľad na okolitú prírodu, bude trasa trvať určite o niečo dlhšie. Suchá Belá totiž ponúka prekrásne pohľady na dielo prírody. Tiesňava a niekoľko vodopádov vám ukážu pravú tvár Slovenského raja. Počítať však musíte aj porovnateľne väčším počtom návštevníkov, ako v predchádzajúcom prípade.
Historické jadro mesta Bardejov
Na námestí mesta Bardejov sa nachádza radnica zo 16. storočia, expozícia Ikony, stojí tam kostol sv. Egídia. Na Zozname svetového dedičstva UNESCO je historické jadro mesta Bardejov zapísané od roku 2000.
Je jasné, že na východnom Slovensku sa nachádza toľko krás, že podobných článkov by sme mohli vyhotoviť desiatky. Preto, ak sme v našom prehľade nespomenuli práve vašu východoslovenskú „topku“ nemajte nám to za zlé. Radšej nám napíšte v diskusii vašu najobľúbenenejšiu lokalitu na východnom Slovensku a inšpirujte tak ostatných čitateľov, aby ju išli navštíviť.
Pozri aj: Slovenský raj: 5 najkrajších trás, ktoré by mal aspoň raz navštíviť každý Slovák
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku