Ľudská myseľ funguje na princípe príbehov – či sa už jedná o primitívne mýty, ktoré určujú základné pravidlá spoločnosti, alebo o klasické rozprávky, ktoré v podstate nie sú ničím iným len ich náhradou. Človek vyrastá s príbehmi a niektoré v ňom zostanú po celý život. A niektoré príbehy vyžadujú čas, aby sme ich pochopili úplne.
Knihy nás sprevádzajú od detstva. Najprv nám čítali rodičia a neskôr, keď sme sa naučili čítať, sme po knihe siahli aj sami. Niektoré sme si prečítali len raz, iné viackrát, ale sú knihy, ktoré v sebe majú skutočné čaro a my sa do nich radi začítame aj vtedy, kedy náš vek možno už nekorešponduje s cieľovou skupinou čitateľov, ktorým bola určená.
Antoine de Saint – Exupéry: Malý princ
Malý princ, tenká, pôvabná knižka z pera francúzskeho autora Antoine de Saint – Exupéryho ponúka detským čitateľom milý, i keď miestami možno trochu smutný príbeh. Keď si ho ale prečítate o pár rokov neskôr, už nie ako dieťa, ale ako dospelý človek, budete schopný vnímať aj iné rozmery tejto na prvý pohľad jednoduchej rozprávky. A pochopíte, že tie najdôležitejšie veci sa nedajú vidieť očami.
J.R.R.Tolkien: Hobbit
John R. R. Tolkien pôvodne rozprával Hobbita svojim deťom ako rozprávku na dobrú noc a my sme radi, že nezostalo len pri tom, pretože Hobbit je príbeh, ktorý zaujme každú vekovú kategóriu. Čarovný príbeh o trpaslíkoch a jednom hobbitovi, ktorí sa vydali na dobrodružnú výpravu za pokladom, oslovil státisíce čitateľov po celom svete a niet sa čo čudovať, že bol spracovaný aj filmovo.
C.S.Lewis: Kroniky Narnie
Lewisove Kroniky Narnie hádam ani netreba predstavovať – veď kto by nepoznal rozprávkový príbeh o štyroch deťoch, ktoré sa dostali do čarovnej krajiny cez šatník? Narnia má ale aj ďalší rozmer. Jeden je ten rozprávkový, ten, ktorý vnímajú deti – ale potom je tu aj ďalší a to je príbeh dospievania, ktorý nakoniec zažije každé dieťa. A tento rozmer pochopíte až vtedy, keď skončí aj vaše detstvo.
J.K. Rowlingová: Harry Potter
Chlapec, ktorý prežil tvorí veľkú časť života mnohých z nás a mágia čarodejníckeho sveta sa len tak ľahko nevyparí. Celá generácia vyrástla s triom hrdinov a bola nútená sledovať, ako sa pomaly stávajú staršími ako ich obľúbené postavy. Ale čaro Harryho Pottera a spomienky na časy, keď ste čakali na svoj list z Rokfortu nikdy nezmiznú.
Neil Gaiman: Koralína
Neil Gaiman je tou správnou voľbou pre ľudí, ktorý obľubujú symbolizmus, Tima Burtona a vo všeobecnosti zvláštne, nezvyčajné veci, ktoré sa vám dostanú pod kožu, pretože presne tak by sa dala definovať jeho tvorba a Koralína z tohto vzorca skutočne príliš nevybočuje. Znepokojivý, temný fantasy príbeh, ktorý bol porovnávaný s Alicou v krajine zázrakov, má čo ponúknuť ako deťom, tak i dospelým.
Jonathan Stroud: Bartimaeus
Jonathan Stroud je uznávaný britský autor kníh pre deti a mládež a jeho originálna trilógia Bartimaeus, príbeh o päťtisíc rokov starom džinovi, ktorý si pamätá ešte staré civilizácie, vás chytí a nepustí a je jedno, či máte desať alebo dvadsať rokov. Hlavná postava prekypuje sarkazmom, celý príbeh je plný vtipov a navyše sú tam veci, ktoré detský čitateľ buď nezachytí, alebo nepochopí – ten starší ale áno a rozhodne nebude ľutovať.
Roald Dahl: všetko
Matilda, Charlie a továreň na čokoládu, Strigy… Roald Dahl napísal desiatky kníh pre deti, ktoré sú stále obľúbené a aktuálne. Niet sa ale čo čudovať, pretože jeho príbehy ulahodia ako detskému srdcu, tak i srdcu ich rodičov. Jeho postavy vás ľahko oslovia a vy si ich obľúbite tak rýchlo, že si ani neuvedomíte ako, a prečítali ste celú knihu. Najmä Matilda je taká – keď raz začnete čítať, nepustíte ju z rúk, kým nebudete na konci.
Lewis Carroll: Alica v krajine zázrakov
A tu máme ďalšiu kultovú knihu pre deti, ktorá utvorila podklad pre desiatky filmov. Príbeh o dievčati, ktoré spadlo do zajačej nory a objavilo čarovný svet s jeho nemožnými obyvateľmi pozná asi každý, či už vďaka animovaným rozprávkam, alebo tomu, že si knihu sám prečítal. Dôvod, pre ktorý Alica neupadla do zabudnutia ako do zajačej diery, je pravdepodobne ten, že reprezentuje väčšinu detí; je zvedavá, neustále ohromená a očarená svetom okolo seba – a preto ju tak milujú.
Frances Hodgson Burnettová: Tajná záhrada
Podmanivá kniha o priateľstve dvoch celkom rozdielnych detí patrí medzi klasiku, ktorú by si malo prečítať každé dieťa, a to i napriek tomu, že Tajná záhrada nie je to, čo by ste očakávali od knihy pre deti. Miestami dosť smutný a depresívny príbeh rozhodne obsahuje témy, ktoré mladý čitateľ pravdepodobne nepochopí a hlavná postava, Mary, je na začiatku všetko to, čo u detí nechceme – rozmaznaná a neznesiteľná. Dej ale čitateľa rýchlo strhne a rozhodne je celkom poučný.
Cressida Cowell: Ako si vycvičiť draka
Draky by mali rozhodne tvoriť aspoň akú-takú časť detstva každého dieťaťa. Spisovatelia a vydavatelia kníh pre deti si pravdepodobne myslia to isté, pretože knižiek s touto tématikou je skutočne požehnane a roztomilá séria od Cressidy Cowell patrí k tým najpopulárnejším z nich. Napínavý príbeh Štikúta, ktorý cvičí draky, inšpiroval aj spoločnosť DreamWorks, ktorá podľa neho vytvorila animovaný film a seriál.
A čo vy? Aké sú vaše obľúbené knihy z detstva, ktoré si radi prečítate ešte aj dnes?
interez.sk (Simona Gray)
Nahlásiť chybu v článku