Tento výnimočný muž má dar trpezlivosti a porozumenia, ktorý využíva pri realizácii svojich terapií so starými ľuďmi. Keď som sa už so svojou starou mamou nedokázala rozprávať bez toho, aby sme do seba neskočili, myslela som, že dobrému vzťahu z detstva odzvonilo. Ona ma pokladala za príliš modernú a ja ju zasa za príliš konzervatívnu. Samozrejme, ani jedno z toho nebola pravda.
Aj vy máte problém hovoriť so svojimi rodičmi, alebo starými rodičmi bez toho, aby ste si pre rozdielne názory na život neskákali do vlasov? Možno vás inšpiruje týchto desať rád Alexandra Galitského. U nás sa komunikácia teda výrazne zmenila. A stačilo, aby som sa začala trochu snažiť.
Začneme tým, čo by ste v rámci komunikácie a medziľudských vzťahov so staršími ľuďmi NEMALI robiť:
Nesnažte sa ich zmeniť
Keď ste boli malí, dospelí vám rozprávali, že chlapec od susedov má lepšie známky a preto to v živote dotiahne ďalej. S pribúdajúcim vekom máte v hneve tendecie vracať našim starším príbuzným tieto poznámky napríklad tým, že ich porovnávate so susedom, ktorý chodí, zatiaľ čo oni pre svoju zatrpknutosť zo staroby iba sedia doma. Nesnažte sa ich poučovať a meniť ich vo vyššom veku. Jednoduchšie pre vás aj pre nich bude, ak ich prijmete takých, akí sú.
Neobviňujte ich, ani seba
Strach zo zle vykonaných povinností vás bude strašiť vždy. Nech je svet akýkoľvek ružový, vždy máte kdesi v hlave zapnutú blikajúcu kontrolku, ktorá vás upozorňuje, že sa k svojim starým rodičom nesprávate tak, ako by ste mali. No potom si poviete : „A prečo by som mal?! Veď on mi stále iba nadáva!“. Neobviňujte seba ani ich. Čo bolo sa už nevráti a veci dokážete napraviť len tým, že zabudnete na výčitky zo strany vašich rodičov a budete ich brať jednoducho takých, akí sú.
Nevyvolávajte zbytočné konflikty
Agresia starších ľudí pochádza z nespokojnosti. Psychológovia tvrdia, že väčšina starých ľudí je v neskoršom veku života nespokojná. Ak na vás vaši blízki pri najbližšom stretnutí vyštartujú s obvineniami a výčitkami, nereagujte na ich útoky. Agresia zmizne. Ak na vyvolanie hádky zareagujete, ste stratení a kolotoč sa začína odznova. V bode, kedy na vás starší človek slovne zaútočí, či už priamo, alebo nenápadnou narážkou, musíte byť schopní bez mihnutia oka zmeniť tému. Skúste meniť tému napríklad počas pokojného priateľského rozhovoru. Toto cvičenie vás pripraví na lepšie zvládnutie prípadnej konfliktnej situácie.
Nečakajte, že komunikácia s nimi bude pre vás odrazu potešením
„Pracoval som so seniormi 15 rokov. Keď začnú hovoriť negatívne veci, ostávam v pokoji. Uvedomujem si, že to nie sú len naši rodičia, alebo starí rodičia. Sme to aj my, len o pár rokov neskôr, keď budeme mať na krku šesťdesiatku, sedemdesiatku, možno osemdesiatku…“, hovorí Alexander Galitsky na margo problematického zvládnutia komunikácie s blízkymi. Jednoducho takéto chvíle skúste brať s rezervou a povedzte si, že ich necháte vyrozprávať zo svojej nevrlosti.
Nezačnite argumentovať
Existujú okamihy, kedy máme pocit, že už naozaj, ale naozaj musíme niečo povedať, inak sa asi zbláznime. So starými ľuďmi je to trochu ako s malými deťmi, preto im netreba odvrávať, lebo aj tak si budú myslieť len to svoje. Zahryznúť si do jazyka je tá najlepšia cesta, ako nespadnúť do konfliktu názorov. Všetky tieto situácie sú veľmi náročné, no vtedy si treba uvedomiť, že tento starý človek tu už možno dlho nebude a vy predsa nechcete, aby ste mali na neho len negatívne spomienky.
Určite sa vám zdá, že tieto rady hovoria akurát o tom, ako starým ľuďom vo všetkom ustúpiť. Opak je pravdou. Keď zvládnete svoju pýchu a nutkanie argumentovať, pozrite sa na to, čo by ste pri komunikácii so staršími MALI robiť:
Dajte im najavo súcit, ale nepritakávajte im
Súcit má rozhodujúci význam. Napriek tomu je potrebné, aby ste rozlišovali medzi súcitom a ľútosťou. Ľútosťou starým ľuďom ublížite, pretože ich utvrdíte v tom, že ich život je na nič. Naopak súcitom preukážete spolupatričnosť, ktorú by ste ako člen rodiny voči nim mali mať, ale zároveň im nedáte možnosť ďalších úvah o negatívach. Ako sa hovorí, súcitom im zalepíte ústa aj oči.
Buďte úspešní a robte im radosť
Naši rodičia a starí rodičia celý život túžia po úspechu svojich potomkov. Keď sa chcete vyhnúť negativizmom v rozhovoroch, obráťte mincu a hneď začnite hovoriť o tom, čo sa vám podarilo, čo ste urobili dobre a ako je treba byť v živote vďační za každú šancu. Na väčšinu seniorov sa aspoň na chvíľu nalepí váš entuziazmus a počas návštevy je menšie riziko konfliktu, ako keby ste nezačali hovoriť vôbec, prípadne by ste sa im začali sťažovať.
Poznajte ich „technické parametre“
V praxi to znamená, že by sme sa mali snažiť čo najviac našich starších príbuzných spoznať. Nielen ako ľudí, ale najmä ako ľudí, ktorí slabo vidia, nepočujú, alebo sú menej pohybliví. Aby ste pochopili slabo vidiaceho zakryte si oči a prechádzajte sa po miestnosti. Aby ste pochopili slabo počujúceho, napchajte si do uší štuple a snažte sa dorozumieť s vašimi deťmi. Aby ste pochopili nepohyblivého, pokúste sa napríklad zviazať si nohy v členkoch a skúste sa takto dostať na toaletu. Uvidíte, že viac pochopenia voči starším príde naozaj v okamihu.
Odpúšťajte
Je veľmi dôležité, aby ste sa naučili nechať staré veci minulosti. Je to ako počítač. Musíte reštartovať a začať pracovať odznova. Ak dnes neodpustíte svojmu starému otcovi, zajtra môže byť neskoro. Je to náročné, no my mladší musíme byť tými, ktorí ustúpia. Od nich to už často čakať nemôžeme, no nezazlievajme im to. Povedzme si, že sú už možno jednoducho unavení životom.
No a najdôležitejšie zo všetkého je: buďte schopní vašich starších rozosmiať! Veselý starší človek je nebezpečne nákazlivý.
Pozri aj: 7 ZNÁMOK TOHO, ŽE ĽUDIA OKOLO TEBA NIE SÚ INTROVERTI, NO V SKUTOČNOSTI IBA HANBLIVCI
babskeveci.sk (Monika), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku