Základom dobrej fotografie je zaujať a vyvolať u človeka nejaký druh emócie. V histórii fotografie vzniklo nespočetne veľa snímkov. Či už sa jednalo o amatérske zábery, alebo reportážnu fotografiu, ktoré za sebou skrývajú šokujúce príbehy. Prečítajte si v poradí tretiu časť šokujúcich fotografií, tentokrát zloženú zo snímok profesionálnych fotoreportérov.
Fotografia Carol Guzy obdržala v roku 2000 Pulitzerovu cenu za dojímavý moment v Kosove. Na fotografii je iba dvojročný Agim Shala, ktorého prenášajú cez ostnatý plot späť k jeho rodine. Carol dnes pracuje pre Washington Post a doteraz dostala už štyri Pulitzerove ceny.
Carolyn Cole pomenovala svoju fotografiu naozaj výstižne. „Vojna pod nohami“ zachytáva ničivé účinky občianskej vojny v Libérii. Carolyn je členkom redakčného tímu Los Angeles Times.
„Je to kultová snímka. Keď budú ľudia spomínať na 11. September, vybavia si túto fotografiu“ povedal o svojom diele fotograf Steve Ludlum. Snímok zachytáva výbuch obchodného centra a do pamäti ľudí navždy vrýva ničivú silu tohto teroristického útoku.
V roku 1976 sa politická situácia v Thajsku začína zhoršovať a na univerzite Thammasat v Bangkoku začínajú nepokoje. Mnohí študenti, ktorí protestovali proti diktatúre, boli zbití, zastrelení, obesení a niektorí dokonca upálení na smrť.
Fotografia „Po búrke“ od fotografa Patricka Farrella poukazuje na beznádej a utrpenie obetí tropickej búrky Hanna, ktorá postihla Haiti. Na snímke je chlapec, ktorý vytiahol z vraku svojho domu prázdny kočík.
Ďalšia silná fotografia pochádza od izraelského fotografa menom Oded Balilty. Iba 16-ročné dievča, ktoré stojí oproti desiatkam policajtov o tomto momente neskôr povedalo: „Na fotografii vidíte stáť mňa proti mnohým, ale to je len ilúzia. Za mnohými policajtmi stojí jeden muž, premiér Ehud Olmert. Ale za mnou stojí náš Pán a celý ľud z Izraela.“ Fotografia bola vyhotovená, keď sa izraelská vláda rozhodla násilím vyhnať ilegálnych osadníkov.
„Po tsunami“. Tak sa nazýva fotografia známeho indického fotoreportéra Arka Datta. Ide o silnú, emocionálnu snímku, ktorá zachytáva ženu oplakávajúcu smrť svojho blízkeho po tsunami v Indickom oceáne.
Saleh Khalaf si za svoju statočnosť a odhodlanosť žiť zaslúžil prezývku Levie Srdce. Saleh mal iba deväť rokov, keď pri výbuchu bomby v Iraku utrpel vážne zranenia. Po prevezení do nemocnice podstúpil niekoľko nebezpečných operácií. Fotografka Deanne Fitzmaurice si za svoju emotívnu fotografiu „Operácia Levie srdce“ vyslúžila v roku 2005 Pulitzerovu cenu.
V roku 1984 otriasla mestom Bhopal obrovská katastrofa. Z továrni spoločnosti Union Carbide uniklo do ovzdušia obrovské množstvo jedovatých plynov, ktoré si do dnešného dňa vyžiadali 25 000 životov. Celkovo bolo plynom ohrozených a priotrávených viac ako 520 000 ľudí. Fotograf Pablo Bartholomew zachytil fotografiu, z ktorej behá mráz po chrbte. Len pár dní po tragédii stretol muža, ktorý pochovával svoje malé dieťa.
Rhein II je v doterajšej histórii najdrahšia fotografia sveta. Bola predaná neznámemu kupcovi za neuveriteľných 4,3 milióna dolárov. Rhein II, ktorú zhotovil Andreas Gurský, patrí do kolekcie šiestich fotografií jednej z najdôležitejších riek Európy. Na panoramatickom zábere boli softwérovo odstránené všetky budovy, stromy a iné prekážky. Výsledný obraz poskytuje ukľudňujúci pohľad na dokonale ploché brehy Rýnu.
Nahlásiť chybu v článku