Vo filmovom svete sú pojmami, ich snímky vypredávajú kinosály a spokojní sú často aj kritici. Desiatka režisérov v tomto zozname však tiež potvrdila, že nikto nie je dokonalý a chyby robíme všetci.
John Carpenter – Ghost on Mars (2001)
Známy režisér priniesol filmovým divákom množstvo titulov, ktoré sa rokmi stali kultovými záležitosťami. Stačí spomenúť horor Vec či Halloween. V roku 2001 však Carpenter nakrútil Ghosts on Mars, čo nebol príliš dobrý nápad. Americký raper Ice Cube bojuje s duchmi na Marse za pomoci Jasona Stathama. Treba k tomu viac? Pozrite si trailer.
Radšej si od režiséra pozrite: Vec, Halloween: Predvečer Sviatku Všetkých svätých
Ang Lee – Hulk (2003)
Meno Ang Lee je zárukou kvality. Pod taktovkou režiséra vznikli viaceré výborné snímky, stačí spomenúť Skrotenú horu či film Tiger a drak. Komiksová postava Hulka z dielne Marvel však bola zjavne nad sily inak talentovaného tvorcu. Príjemní neboli ani kritici vo svojich recenziách, ani zarytí fanúšikovia komiksového hrdinu.
Radšej si od režiséra pozrite: Rozum a cit, Skrotená hora
Clint Eastwood – Hereafter (2010)
Clint Eastwood nie je len výborný herec, ale aj renomovaný režisér. Aj u neho však platí staré známe „aj majster tesár sa utne…“. V roku 2010 vznikla pod jeho taktovkou dráma Hereafter v hlavnej úlohe s Mattom Damonom. A mnohí sa po zhliadnutí filmu zhodli, že ani nemusela.
Radšej si od režiséra pozrite: Million Dollar Baby, Gran Torino
Cameron Crowe – Aloha (2015)
Dáte dokopy množstvo skvelých hercov, na režisérsku stoličku posadíte osvedčeného režiséra. Čo sa môže pokaziť? Žiaľ, ako nám dokázal film Aloha, veľa. Film plný klišé a nudy nespasil ani Bradley Cooper či očarujúca Emma Stone.
Radšej si od režiséra pozrite: Na pokraji slávy, Vanilkové nebo
Bratia Coenovci – The Ladykillers (2004)
Známi držitelia Oscara za réžiu sa vo svojom výbere tém a následnom spracovaní len málokedy pomýlia. Komédia s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe však neočarila ani kritiku a vo veľkom ani divákov. Ak si chcete pozrieť originálny námet, v ktorom sa profesor chystá na „lúpež storočia“, dajte prednosť radšej pôvodnej britskej snímke z roku 1955 pod rovnomenným názvom.
Radšej si od režiséra pozrite: Fargo, Big Lebowski, Táto krajina nie je pre starých
James Cameron – Piranha II (1981)
Aj James Cameron bol kedysi dávno neznámy režisér, ktorý si musel na živobytie zarábať rôzne. Svojím prvým debutom však nepotešil nikoho. Aby sme boli absolútne féroví, Cameron bol ešte počas natáčania hororu Piranha II vymenený za iného režiséra, jeho meno však producenti v titulkoch ponechali. V rebríčku Česko-Slovenskej filmovej databázy ho nájdete dokonca ako 86. najhorší film vôbec.
Radšej si od režiséra pozrite: Votrelci, Terminátor
Gus Van Sant – Psycho (1998)
Prerobiť rokmi overenú klasiku majstra hororov Alfreda Hitchcocka by bolo odvážne sústo pre každého špičkového režiséra. Na niektoré veci sa však neoplatí siahať. Ani v tom prípade, keď ste Gus Van Sant. Bodka.
Radšej si od režiséra pozrite: Milk, Moje súkromné Idaho, Dobrý Will Hunting
Guy Ritchie – Sweept Away (1997)
Prečo sa Guy Ritchie rozhodol natočiť film Sweept Away a obsadiť do neho svoju manželku Madonnu, nie je do dnešného dňa mnohým jasné. Snímku „ocenili“ aj kritici, Madonna si odniesla Zlatú malinu za najhorší herecký výkon a Guy Ritchie zase ocenenie za najhoršiu réžiu roka. Veru zaslúžene.
Radšej si od režiséra pozrite: Podfuck, Zbaľ prachy a vypadni
Oliver Stone – Alexander (2004)
Od historických veľkofilmov diváci aj kritici očakávajú veľa. Nie vždy sa však očakávania podaria naplniť. Tri hodiny sú až príliš dlhá doba na Colina Farrella s blonďavou parochňou a totálnou neschopnosťou vžiť sa do postavy Alexandra Veľkého. Len dodáme, že snímka bola nominovaná v šiestich kategóriách v rámci Golden Raspberry Awards: najhorší film, najhorší herecký mužský a ženský výkon (Colin Farrell a Angelina Jolie), najhorší režisér, najhorší mužský výkon vo vedľajšej úlohe (Val Kilmer) a napokon najhorší scenár.
Radšej si od režiséra pozrite: Nixon, Medzi nebom a zemou
Francis F. Coppola – Jack (1996)
Francisa Ford Coppolu poznáme všetci najmä ako geniálneho tvorcu mafiánskej ságy Krstný otec. Aj táto americká legenda však počas svojej kariéry urobila niekoľko prešľapov. Tým najväčším je film Jack s Robinom Williamsom. Jeho výkon síce neurazí, no rozpačitý pocit z filmu budete mať ešte poriadne dlho.
Radšej si od režiséra pozrite: Krstný otec, Apokalypsa
interez.sk, csfd.cz
Nahlásiť chybu v článku