Investujte do ventilácie v celom dome
Toto riešenie je síce finančne náročnejšie, no ak uvažujete, že si do obývačky nainštalujete klimatizačné zariadenie, mali by ste si to rozmyslieť. Ventilačný systém do celého domu je približne rovnako drahý, no šetríte ním oveľa viac energie. Navyše sa jedná o zdravšiu formu ochladzovania, pretože zdržiavať sa dlhodobo v klimatizovaných miestnostiach nie je zdravé. Najviac sa takéto riešenie oplatí tým, čo žijú v krajine, kde je dlhodobo teplé počasie. Ventilácia má svoje výhody aj nevýhody. Najväčšou nevýhodou je, že si neschladíte celú miestnosť na požadovanú teplotu a neodvlhčuje vám vzduch.
Čím menej slnečného žiarenia, tým menej tepla
Jedným z najlepších spôsobov ako zabezpečiť, aby váš dom ostal v lete chladný, je držať si Slnko „od tela“. Vhodné sú tmavé závesy alebo futuristické kryty, ktoré vyzerajú podobne ako tie, čo si dávate do auta. Stačí len schovať izby pred priamymi slnečnými lúčmi. Po tom, čo začne teplota trochu klesať, odtiahnite závesy a nechajte teplý vzduch odísť von. Teplý vzduch sa vystrieda s chladnejším, ktorý je vonku a všetci sú spokojní. Uistite sa však, že potom záclony znovu zatiahnete.
Chladiaci vankúš a prikrývky
Ak máte nejaké financie nazvyš, môžete si zakúpiť chladiaci vankúš či prikrývky, ktoré vás počas tropických nocí schladia. Momentálne je na trhu mnoho značiek, ktorých výrobky vám sľubujú príjemný chladný spánok.
Body na tele, o ktorých by ste mali vedieť
Či už si zakúpite chladiaci vankúš či prikrývky, alebo si dáte do chladničky chladiť navlhčené handričky, mali by ste v prvom rade vedieť, kam ich na telo prikladať. Najlepšie miesta sú vzadu na krku alebo na zápästiach. Tu klesá telesná teplota oveľa rýchlejšie, ako keď si handričku položíte len tak na čelo. Rovnako účinné a príjemné sú aj studené obklady či vrecká s ľadom.
Nahota
Keď už hovorím o obkladoch a ľadových zábaloch, nikdy by ste nemali podceniť aj možnosť byť nahý a mať trochu zvlhčenú pokožku. Kombinácia nahoty, aj keď len čiastočnej, a ventilátoru, je asi to najlepšie, čo môžete urobiť. Kľúčovým momentom však je, že nebudete úplne mokrí, ako keby ste práve vyšli z bazénu. Po letnej sprche sa trochu osušte, pustite si ventilátor, dajte si ľadovú dreň a na krk vlhkú studenú handričku a úspech je zaručený.
Verím, že vám tieto rady pomôžu prežiť horúce dni, a že budú o to znesiteľnejšie. Poznáte ešte nejaké iné tipy ako sa schladiť počas horúceho leta? Podeľte sa o svoje rady v komentároch aj s ostatnými.
zdroj: interez.sk (Lucia M.), lifehacker.com
Nahlásiť chybu v článku