Najvyššie hory sveta sú tie najvznešenejšie a najkrajšie prvky, aké môžete v prírode vidieť. Ak máte šťastie, možno ste sa počas života k nejakej aspoň priblížili. Tie, o ktorých je dnešný článok, sa nachádzajú v Ázii a každá z nich dosahuje nadmorskú výšku viac ako 8000 metrov nad morom.
[youtube dGXvBJ9iif0 720 410]
Annapurna
Annapurna je desiaty najvyšší vrch na Zemi a nachádza sa v Himalájach, v severnej centrálnej časti Nepálu. Annapurna má niekoľko vrcholov, z ktorých najvyšší je Annapurna I a má 8091 metrov. Tieto vrcholy sú jedny z najnebezpečnejších práve kvôli prudkému stúpaniu. Čísla ohľadom úmrtí tiež nie sú veľmi priaznivé. Úmrtnosť pri výstupe na tento vrchol je až 40%.
Nanga Parbat
Nanga Parbat je deviata najvyššia hora na svete a jej výška je 8126 metrov. V prvej polovici 20. storočia bola táto hora prezývaná aj „Killer Mountain“, čo v preklade znamená „zabijácka hora“. Tento názov dostala aj preto, že bolo mimoriadne nebezpečné vystúpiť až na vrchol. Dnes je to už menej nebezpečné, no stále veľmi náročné. Táto hora je naozaj obrovská a vrchol sa týči nad širokým okolím Pakistanu.
Manaslu
Manaslu je ôsma najvyššia hora na svete a nachádza sa v Mansiri Himal, a teda je súčasťou nepálskych Himalájí, konkrétne západnej a strednej časti Nepálu. Tento názov v preklade znamená „hora duše“ a pochádza zo slova „manas“, čo znamená duša alebo aj intelekt. Prví ľudia, ktorí túto horu zdolali, boli Toshio Imanishi a Gyalzen Norbu, ktorí patrili do japonskej expedície. Horu sa im podarilo zdolať presne 9. mája v roku 1956 a hovorí sa, že tak, ako je Everest tzv. „britská“ hora, Manasla bude vždy „japonská“ hora.
Dhaulágirí
Dhaulágirí je siedma najvyššia hora na svete a je vysoká 8167 metrov. Nachádza sa severne od centrálneho Nepálu a tento názov v preklade znamená „biela hora“. Juh a západ tejto hory sa vyznačuje prudkým stúpaním, pokojne aj cez 4000 metrov. Táto hora vytvára spolu s Annapurnou akúsi dramatickú scenériu, a to najmä preto, že stoja proti sebe a sú predelené údolím. Niet divu, že bola táto hora až 30 rokov považovaná za najvyššiu horu sveta. Je naozaj majestátna.
Čho Oju
Čho Oju je šiesta najvyššia hora na svete a má 8201 metrov. V preklade tento názov znamená „tyrkysová bohyňa“ a samotný názov pochádza z Tibetu. Hora je najzápadnejším hlavným vrcholom podsekcie Khumbu a nachádza sa cca 20 kilometrov od slávneho Mount Everestu. Hora stojí na hranici medzi Tibetom a Nepálom.
Makalu
Makalu je piata najvyššia hora na svete so svojimi 8481 metrami a nachádza sa 19 kilometrov juhovýchodne od Mount Everestu, na hranici medzi Nepálom a Čínou. Makalu je tak trochu izolovaný vrchol, ktorého tvar pripomína štvorbokú pyramídu.
Lhoce
Lhoce je štvrtá najvyššia hora na Zemi a napája sa na Everest cez tzv. „južný vrch“. Okrem hlavného vrcholu, ktorý má 8516 metrov, sa tu nachádzajú aj menšie vrcholy Lhotske Middle (8414 metrov) a Lhotse Shar (8383 metrov). Táto hora sa nachádza na hranici medzi Tibetom a regiónom Khumbu patriaci Nepálu.
Káčaňdžunga
Tento názov má viac podôb a v našom jazyku ho môžete nájsť aj pod názvom Kančendžonga, pričom v Nepálčine a Tibetčine má tento vrch mnoho iných názvov. Jedná sa o tretí najvyšší vrch sveta a najvyšší vrch Indie, a to vďaka svojej výške 8586 metrov nad morom. Vrch sa nachádza na hraniciach Nepálu a Indie, konkrétne v Sikkimských Himalájach. Jedná sa o najrozsiahlejší masív spomedzi všetkých osemtisícoviek a názov vrchu sa dá preložiť aj ako „päť pokladníc veľkého snehu“.
K2
K2 je druhá najvyššia hora na Zemi, zároveň najvyššia hora Pakistanu a nájdete ju na hranici s Čínou a Pakistanom. K2 má nadmorskú výšku 8611 metrov a tento vrch je známy aj pod názvom „krutá hora“, pretože stúpanie je veľmi obtiažne a štatisticky sa jedná o horu s druhou najvyššou úmrtnosťou vôbec. Na každých 4 ľudí, ktorí na horu stúpajú, pripadá jedno úmrtie.
Mount Everest
Mount Everest je najvyššia hora na Zemi, a to zaslúžene, vďaka nadmorskej výške až 8848 metrov nad morom. Vrchol je pomenovaný po zememeračovi Georgovi Everestovi a prvýkrát bol zdolaný 29. mája 1953, pánmi Sirom Edmundom Hillarym a šerpom Tenzingom Norgayom. Vrchol je súčasťou himalájskej sústavy a nachádza sa na hranici Nepálu, Tibetu a Číny. Na to, aby ste na horu vystúpili, samozrejme potrebujete potrebné zručnosti, no aj keď sa jedná o najvyššiu horu na svete, je to jeden z tých „jednoduchších“ vrcholov, čo sa stúpania týka.
Tento bonusový vrch sme si nemohli odpustiť. V porovnaní s osemtisícovkami je to síce vrch maličký, no predsa je náš. Rozhodli sme sa povedať vám niečo málo aj o našom najvyššom vrchu – Gerlachovskom štíte, alebo ak chcete, o Gerlachu.
Nielenže sa jedná o najvyšší vrch Slovenskej republiky, jedná sa aj o jeden z najmohutnejších masívov Tatier, Slovenska, aj celých Karpát. Názov vrcholu je odvodený od obce Gerlachov a traduje sa, že prvým človekom, ktorý vystúpil na vrchol, bol učiteľ katolíckej školy Ján Still. Na vrchol sa dostanete len v sprievode horských vodcov, no je to zážitok na celý život.
interez.sk (Lucia M.), wonderslist.com
Nahlásiť chybu v článku