Slovensko je nádherná krajina. Slovákov, ale nie len ich, no aj ľudí z celého sveta, o tom pravidelne presviedča aj Matúš Lašan. Nič Vám toto meno nehovorí? Ani keď povieme, že sa jedná o mladého muža, ktorý vystupuje skôr pod názvom MLandscape? Niektoré z jeho prekrásnych videí alebo fotografií slovenskej prírody ste už určite videli. A ak nie, tak ste urobili obrovskú chybu, ale môžete ju napraviť…
Matúš Lašan je rodák z Rozhanoviec, malej obce v okolí Košíc. Študent Lekárskej fakulty na Košickej univerzite sa snaží s tými najkrajšími zážitkami zo slovenskej prírody podeliť so svetom prostredníctvom fotografií a časozberných videí. A darí sa mu to výborne. Je to len pár dní od vydania jeho najnovšieho videa „Somewhere in Slovakia 3“, ktorým už teraz reprezentuje Slovensko po celom svete… Prečítajte si náš rozhovor s Matúšom a dozviete sa viac o zážitkoch, o jeho tvorbe, a aj o tom, že sa máte v budúcnosti na čo tešiť.
[youtube oNM2w9W4HqM 720 410]
Kedy si začal s fotografovaním a ako si sa k tomu dostal?
S fotografovaním som začal pred piatimi rokmi a dôvodom bolo, že som sa v lete nechcel doma nudiť a jediný možný spoločník bola zrkadlovka, s ktorou nikto nevedel fotiť. Tak som si nakúpil nejaké knižky, chodil často do prírody a už som bol chytený…
Fotografovaním sa živíš? Alebo všetko stíhaš popri inom povolaní?
Ešte stále som študent (posledný rok), a tak si náramne užívam každé prázdniny a voľno, ktoré mi dávajú dostatok času na fotografovanie. Zo začiatku som bol obmedzený najmä finančne, dnes si už dokážem náklady na svoj koníček pokryť, a tak je najväčším problém zatiaľ čas.
Veľkú časť Tvojej dnešnej tvorby tvoria timelapse videá. Čím Ťa zaujali a prečo si sa vybral práve týmto smerom?
Stále mám potrebu robiť veci inak. S časozbermi som začal práve preto, že u nás nebol nikto, kto by ich dokázal urobiť poriadne. Dnes je situácia trochu iná a už zasa mám pocit, že treba vymyslieť niečo, čo tu ešte nebolo.
O Timelapse si napísal aj knihu a pre ľudí robíš aj workshopy. Je o to veľký záujem? Je to jednoduché, dokáže sa to naučiť každý?
Vznik knihy aj workshopov vychádzal práve zo zvýšeného záujmu o timelapse videá. Zloženie timelapse videa na prvý pohľad vyzerá ako jednoduchá vec, no je tu pár problémov, ktoré veľa nováčikov odradia. Svojou aktivitou v tomto smere sa snažím ľuďom pomôcť, aby už pri svojich prvých pokusoch dokázali vytvoriť profesionálne vyzerajúce videá, čo mne samému trvalo roky. Kniha má pritom 50 strán a je veľmi priamočiara, takže jej štúdium určite nezaberie týždne.
Tvoja séria videí Somewhere in Slovakia (1,2,3) mala na Slovensku celkom pekný úspech. Koľko trvá natočenie jedného takéhoto videa?
Ťažko odhadnúť ako dlho sa natáčalo jedno video, lebo celá séria je zmes záberov starších aj novších. Tie najstaršie som robil ešte v roku 2012, kedy som s časozbermi začínal, no a do videí jednotlivé scény komponujem podľa osobného pocitu, takže sa často mixujú aj tie najstaršie zábery s úplne novými.
Skúšal si niekedy fotiť aj iné veci ako krajinu? Ako to dopadlo?
Pokusy samozrejme boli. Môj najväčší problém je, že sa necítim dobre, ak niekoho musím fotografovať, štelovať do rôznych póz, alebo otravovať fotoaparátom na nejakých kongresoch. Preto som to v tomto smere úplne zabalil a venujem sa len tomu, čo ma skutočne baví a napĺňa – a to je krajina.
Aké je pre Teba najkrajšie miesto na Slovensku?
Jediné asi vybrať nedokážem. Je tu veľa krásnych miest a každé je špeciálne niečim iným. V tomto jarnom období ma určite napadá Podpoľanie – Hriňová, ale aj Poľana samotná, no a samozrejme šafránové polia medzi Slovenským rajom a sedlom Besník. To sú v túto dobu moje obľúbené destinácie.
Chodievaš fotiť sám, alebo Ťa niekto sprevádza?
Väčšinou začínam sám, no po ceste stále kontaktujem kamarátov – fotografov, ktorí mi radi poukazujú zaujímavé miesta tam, kde to nepoznám. Máme tu pomerne silnú komunitu a ďakujem za to, sme super partia.
Keby si mohol ísť kdekoľvek do zahraničia, ktorú krajinu by si rád zdokumentoval?
Ďalšia náročná otázka. Niekedy bývali mojim snom nórske Lofoty, no momentálne som v stave, keď mi internet znechutil mnoho vysnívaných miest, keďže frekvencia fotografií z nich uverejňovaných ma presviedča, že už sa stávajú mainstreemovou destináciou. Momentálne sú vysoko v mojom rebríčku národné parky v Južnej Afrike a fjordy Grónska a dúfam, že týmto vyhlásením nezačnú do týchto destinácií prúdiť tisíce turistov a ja budem musieť hľadať opäť novú inšpiráciu 🙂
Zažil si na horách nejakú vtipnú, alebo naopak, nebezpečnú situáciu, s ktorou by si sa s nami mohol podeliť?
Tých bolo pomerne dosť. Napríklad pri poslednom zimnom bivaku v Západných Tatrách môjmu kolegovi zamrzli vonku topánky (nebola to úplne vhodná obuv do týchto podmienok) a on si ich nedokázal naspäť obuť. Pôvodným rozhodnutím bolo ísť z vrcholu nadol ešte za tmy, no samozrejme bez topánok asi ťažko. Počiatočnú paniku sme našťastie s chladnou hlavou vyriešili a topánky sa do pár hodín vo vnútri spacáku a na teplom bruchu rozmrazili. V tých prvých chvíľach mi však všetko jedno nebolo…
Koľkých medveďov si už stretol?
Pošťastilo sa mi iba raz, a to medvedicu s jedným mladým. Všetko to prebehlo v poriadku, môj spev začuli našťastie o dosť skôr ako som ich videl ja utekať.
Blíži sa leto, čo chystáš?
Veľké veci! Nechcem však predbiehať, sú tak veľké, že možno ani nebudem mať síl to dokončiť, preto koho to zaujíma viac, odporúčam sledovať môj fb, kde bude časom pribúdať viac informácií. V projekte pravdepodobne spojím sily s ďalšími dobrými fotografmi, a aj preto si myslím, že sa je na čo tešiť.
Fotografie Matúša Lašana nájdete aj na Facebooku, podporiť ho môžete svojím like-om a už nikdy nezmeškáte žiadnu jeho podarenú fotografiu z prostredia slovenskej prírody. Najkrajšie zábery sme pre Vás vybrali aj my, nájdete ich v galérii.
Nahlásiť chybu v článku