Foto: Archív TASR

Aj na Slovensku možno nájsť "route"66. Prechádza najkrajšími kútmi našej krajiny.

Route 66. Matka ciest, legenda, spájajúca 8 amerických štátov. Etalón a symbol dokonalého roadtripu nahradil systém diaľnic a slávna americká Route 66, dlhá takmer 4 tisícky kilometrov, zmizla z máp. Nevadí, veď na Slovensku máme jej dvojníčku s menej zvučným pomenovaním.

Článok pokračuje pod videom ↓

Cesta I. triedy 66  je však taktiež zaujímavá. Spája tri štáty, prechádza troma samosprávnymi krajmi, cez osem slovenských miest, množstvom malebných dediniek a najmä krásnou slovenskou prírodou.

Od Šiah až po Tatranskú Javorinu. Z nížin južného Slovenska, po veľhory na severe. O niečo viac ako 246 km dlhá cesta, s označením 66, križuje Slovensko a rozdeľuje ho na dva kusy skladačky, dva odlišné svety. „Bohatý“ západ a severozápad vs. „zabudnutý“ východ a juhovýchod Slovenska. Ak máte chuť na poriadny roadtrip, ostaňte doma na Slovensku, zabudnite na Matku ciest a vydajte sa na tú našu 66-tku.

Foto: Wikimedia (s úpravou)

Slovenská 66-tka križuje Slovensko už viac, ako polstoročie. Ešte pred niekoľkými rokmi však končila pod jedným zo symbolov Slovenska, Kráľovou hoľou v Telgárte. V roku 2015 však k 66-tke oficiálne pričlenili aj úsek I/67. Z Telgártu sa tak slovenská Route 66 predĺžila až k poľským hraniciam pod Tatrami. V porovnaní s tou americkou, zrejme nie je potrebné pozerať sa na jazdné kvality slovenskej I/66. Sústreďme sa teda radšej na to, čo ponúka z oblasti cestovného ruchu.

Slovenská Route 66. Foto: TASR – Dušan Hein

Cesta I. triedy 66 vás prevedie od maďarských hraníc, až po tie poľské. Od Šiah do Tatranskej Javoriny prechádza cez osem slovenských miest. Šahy, Dudince, Krupina, Zvolen, Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Kežmarok. Ponúka pritom jedinečné pohľady na za oknami sa neustále meniacu krajinu. Z nížin až po slovenské veľhory.

Začnime teda v Šahách, na Juhoslovenskej kotline, na rieke Ipeľ, odkiaľ sa po pár kilometroch dostanete do jedného z najznámejších kúpeľných miest Slovenska – Dudiniec. Z Nitrianskeho kraja sa tak dostávame do Banskobystrického. Pár kilometrov ďalej vám môžeme odporučiť zaujímavé miesto, ktoré však mnoho ľudí nepozná. Ním sú Tesárske Dúpence v Hontianskych Tesároch. Viac o tomto mieste nájdete v našom staršom článku.

Kamenné skrýše – tzv dúpence, sú 5 až 6 metrov veľké a 180 až 200 cm vysoké skalné miestnosti, ktoré slúžili najpravdepodobnejšie ako skrýše obyvateľov pred Turkami. Foto: TASR – Dušan Hein

Slovenská 66-tka ďalej pokračuje cez dnes už zabudnuté slobodné kráľovské mesto Krupina, do Zvolenskej kotliny. Okľukou popod Pustý hrad, cesta pokračuje až k doline Hrona, ktorou pokračuje niekoľko desiatok kilometrov.

Pustý hrad nad mestom Zvolen. Foto: TASR – Michal Svítok

Križuje mestom pod Urpínom, cez Brezno až do Telgártu, celým Horehroním, pričom ponúka jedinečné pohľady na končiare Nízkych Tatier. Od Červenej Skaly pritom kopíruje trasu najkrajšej železničnej trati Slovenska.

Na snímke Chramošský železničný viadukt (často prezývaný aj Telgártsky viadukt) pri obci Telgárt. Foto: TASR – Branislav Račko

V Telgárte, pod Kráľovou hoľou, ešte pred niekoľkými rokmi, slovenská Route 66 končila. Po novom sa však stáča na sever, opúšťa Banskobystrický kraj a pokračuje naprieč jedným z najkrajších slovenských národných parkov – Slovenským rajom, až do obce Hranovnica, na okraji Hornádskej kotliny. V Slovenskom raji sa dozaista zastavte. Navštíviť môžete niektorú z týchto najkrajších turistických trás.

Roklina Suchá Belá v Slovenskom raji. Foto: TASR – Milan Kapusta

Ďalej na sever 66-tka prekonáva pohorie Kozie chrbty a vstupuje do Popradskej kotliny. Prechádza Popradom, pod najkrajšiu a najvyššiu časť Tatranského národného parku – Vysoké Tatry. To však nie je všetko, čo vám z Tatier ukáže. Cesta totiž pokračuje cez Kežmarok až do Spišskej Belej, kde sa stáča na severozápad, smerom k poľským hraniciam. Na poslednom úseku cez Lendak, Ždiar, popri Bachledovej doline až k hraničnému priechodu Tatranská Javorina, kde po ľavej ruke môžete pozorovať končiare Belianskych Tatier.

Rímskokatolícky kostol sv. Anny v Tatranskej Javorine. Foto: TASR – Milan Kapusta

Ak sa vydáte na roadtrip po slovenskej 66-tke, bude vám to trvať podstatne menej, ako na niekdajšej americkej legende. Cesta zo Šiah do Tatranskej Javoriny sa totiž dá prejsť za približne 3 a pol hodiny. Bola by však škoda prejsť 66-tku bez zastavenia. Pri troške kreativity, by ste z nej určite vedeli vyťažiť aj kvalitnú týždennú dovolenku, plnú spoznávania krás Slovenska.

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články