financialtribune.com

Aj keď bolo Škótsko cez víkend zasiahnuté silnými vetrami, ktoré mali v nárazoch rýchlosť niekedy až 185 km/h, sektor obnoviteľných zdrojov vtedy zaznamenal významný a prelomový míľnik.

Vďaka silnému vetru v nedeľu Škótsko vyrábalo pomocou svojich veterných elektrární toľko energie, že samotná krajina ju nedokázala ani spotrebovať. Zatiaľ čo sa celodenná spotreba pohybovala na úrovni 37 202 megawatt hodín,

Článok pokračuje pod videom ↓

a to je započítaná celá spotreba vrátane priemyslu a domácností, tak veterné elektrárne vyrobili až 39 545 megawatt hodín energie. To pri jednoduchom prepočítaní znamená, že veterné elektrárne vyrobili 106 % spotreby elektriny Škótska.

Cena vyrobenej energie z vetra už dokonca dobehla aj cenu energie vyrobenej z jadra. Prečítajte si o tom viac.

juliaharte.files.wordpress.com
juliaharte.files.wordpress.com

„Kým nedeľné počasie spôsobilo problémy mnohým ľuďom, ukázalo sa, že pre veternú energiu je to dobrý deň. Veterné elektrárne vyrobili toľko energie koľko, spotrebuje celé Škótsko“, povedal škótsky riaditeľ Svetového fondu na ochranu prírody, Lang Banks. Podľa neho patrí Škótsko k špičke v ekologickej politike, čo sa prejavuje aj tým, že už teraz energia z obnoviteľných zdrojov zabezpečuje až 50 % škótskej spotreby elektriny. Podľa neho je však potrebné ďalej podporovať projekty zamerané na obnoviteľné zdroje energie, aby toto číslo aj naďalej rástlo.

Spôsob výroby energie z vetra je rozšírený aj v ďalších severských krajinách. Dánsko minulý rok dokonca vytvorilo rekord, kedy produkovali až 42 % energie z veterných elektrární a jeho cieľ je toto číslo aj ďalej navyšovať.

financialtribune.com
financialtribune.com

Výroba energie z vetra má aj svojich odporcov, avšak výhody správne zvolenej lokality zvyčajne prevyšujú negatíva v podobe zvýšenej hlučnosti či plašenia zvery. Asi najväčšou nevýhodou veterných elektrární je to, že energiu vyrábajú vtedy, keď sú na to vhodné podmienky a nie práve vtedy, keď je po energií zo strany odberateľov najväčší dopyt. Takisto cena výstavby a následná údržba je pomerne nákladná, aj keď táto suma z roka na rok klesá.

Viete prečo majú veterné turbíny tri ramená a nie napríklad štyri, či naopak, iba dve? Prečítajte si náš článok a majte v tom jasno.

eximresources.com
eximresources.com

Využívanie obnoviteľných zdrojov je v Škótsku, a vďaka nemu aj v celej veľkej Británii, na veľmi vysokej úrovni. V roku 2015 bolo vyrobených celkovo až 25 % z obnoviteľných či nízkouhlíkových zdrojov. O niečo menej energie sa vyrobilo z jadra a z uhlia a takmer tretina energie sa vo Veľkej Británii vyrobila zo spaľovania plynu.

Je jasné, že podiel na tomto úspechu veternej energetiky v Škótsku má najmä priam extrémne počasie, ktoré sa práve vtedy prehnalo krajinou, a tiež fakt, že v nedeľu je spotreba energie spravidla najnižšia. Na druhej strane je ale tento úspech oprávnený a zaslúžený a ukazuje trend do budúcna, akým by sa mali vydať viaceré krajiny v snahe znížiť svoju závislosť na klasických zdrojoch výroby energie.

zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris) iflscience.com

Uložiť článok

Najnovšie články