Nórska vláda prisľúbila, že Nórsko sa stane prvou krajinou na svete, ktorá nadobro skoncuje s odlesňovaním. Aby dažďové pralesy ostali zachované, vláda bude stanovovať...

Nórska vláda prisľúbila, že Nórsko sa stane prvou krajinou na svete, ktorá nadobro skoncuje s odlesňovaním. Aby dažďové pralesy ostali zachované, vláda bude stanovovať a zabezpečovať požiadavky na verejné obstarávanie tak, aby neprispievalo k odlesňovaniu dažďových pralesov. Ide o dôležité víťazstvo v boji za ochranu týchto oblastí. Nórsko je jednou z krajín, ktorá financuje projekty na ochranu lesov po celom svete a tiež podporuje programy v oblasti ľudských práv na lesných spoločenstvách.

Článok pokračuje pod videom ↓
norskopralesy1
inhabitat.com

Tento záväzok sa do politiky štátu premietne najmä tak, že parlament bude ostro sledovať vládne zákazky a spoločnosti, ktorým budú pridelené financie. Mnoho výrobkov, ktoré sa bežne používajú na celom svete, sú spojené práve s odlesňovaním dažďových pralesov. Či sa už jedná o exotické a tropické typy dreva, produkciu sóje a palmového oleja, čo sú hlavné zložky potravín, ktoré denne konzumujeme, …  Výroba palmového oleja, sóje a výrobky z dreva sú zodpovedné takmer za 40% z celkového odlesňovania dažďových pralesov v siedmych krajinách s vysokou mierou odlesňovania. Nórska vláda odteraz už nebude finančne podporovať spoločnosti, ktoré takéto výrobky vyrábajú.

norskopralesy2
deccanchronicle.com

„Toto je dôležité víťazstvo v boji za ochranu dažďového pralesa. V priebehu posledných niekoľkých rokov sa mnoho firiem zaviazalo zastaviť obstarávanie tovaru, ktoré môže byť spojené s ničením dažďových pralesov,“ hovorí vedúci kampane Nils Hermann Ranum z Rainforest Foundation Norway, čo je organizácia, ktorá spolupracuje s vládou na tom, aby sa tento záväzok naplnil. „Až doteraz to nebolo uzavreté a konečné rozhodnutie zo strany vlády. Momentálne je veľmi pozitívne, že sa Nórsko rozhodlo robiť vlastné rozhodnutia týkajúce sa verejného obstarávania.“

norskopralesy3
argyllfreepress.com

Rainforest Foundation Norway si však nemyslí, že tento pokrok by sa mal skončiť len u Nórska. U Nórska sa len začína. Vyzvali aj ostatné štáty, aby začali napĺňať rovnaké ciele, ktoré si dali na klimatickom summite OSN, ktorý sa konal v New Yorku v roku 2014. Tu sa k podobným cieľom zaviazali krajiny ako napr. Veľká Británia a Nemecko. Počas konferencie tri národy povedali, že chcú presadzovať národné záväzky, ktoré by viedli ku koncu spolupráce s dodávateľskými reťazcami, ktoré majú na odlesňovaní veľký podiel.

norskopralesy4
Rhett Butler

Aj keď záväzok Nórska prestať prispievať k odlesňovaniu je vynikajúci počin a všetky národy by mali podobné záväzky prijať, v skutočnosti je to len malá časť, ktorá prispieva k „ozeleneniu“ krajiny, a to vzhľadom na to, že Nórsko je ešte stále jeden z najväčších setových producentov ropy a zemného plynu. Štát už dlhú dobu využíva obrovské rezervy, ktoré boli nájdené v Severnom mori a momentálne sa presunulo aj k tým, ktoré boli nájdené v Barentsovom mori.

Aj keď je Nórsko stále silno závislé na spaľovaní fosílnych palív, toto nedávne oznámenie spolu s cieľom, že v roku 2025 budú v Nórsku len autá na elektrický pohon, je určite veľký krok správnym smerom a inšpirovať by sa mali aj ostatné národy, ktoré majú väčšinou na summitoch „veľké“ reči a ciele, no keď príde na lámanie chleba, vo väčšine prípadov od nich upustia.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), iflscience.com

Uložiť článok

Najnovšie články