Amazonský prales je najväčším nedotknutým kusom prírody na našej planéte. No i to sa v posledných desaťročiach začína meniť, a do tajomnej džungle začína prenikať moderný život. Napriek tomu v nej stále nájdete niekoľko domorodých kmeňov, ktoré sa napriek tlaku moderného sveta stále snažia žiť svojim tradičným životom, ako ich predkovia už tisíce rokov pred nimi. Hlboko v Amazonskom pralese údajne existuje ešte asi 80 rôznych kmeňov, ktoré žijú celkom izolovaným životom. A práve jeden z nich sa podarilo nafotografovať brazílskemu fotografovi len pár dní pred Vianocami.
Podľa odborníka na brazílske domorodé národy, Josého Carlosa Meirellesa, žije hlboko v Amazonskom pralese už len približne 80 izolovaných kmeňov, ktoré kontakt s moderným svetom niektoré viac, niektoré menej odmietajú. Jeden z nich sa podarilo nafotiť brazílskemu fotografovi Ricardovi Stuckertovi, len pár dní pred najznámejším sviatkom roka. Kmeň nafotografoval z vrtuľníka potom, ako musel pilot kvôli búrke vybrať alternatívnu trasu. Takto neplánovane sa vrtuľník dostal priamo nad oblasť, kde prebýva jeden z najizolovanejších kmeňov planéty.
Pre Stuckerta to bol okamih šťastia. Momentálne totiž pracuje na projekte, v ktorom zachytáva tradičný život amazonských domorodcov. Vďaka neplánovanej zmene trasy sa 18. decembra dostal k veľmi zaujímavým fotografiám. Najskôr si všimol len strechu chatrče, potom aj samotných domorodcov. „Vzal som foťák a začal fotografovať,“ povedal brazílsky fotograf Ricardo Stuckert. „Nemal som veľa času rozmýšľať nad tým, čo sa vlastne deje.„
Tento kmeň síce patrí k najizolovanejším v Amazonke, no s moderným svetom už tú česť mali. Odborník na domorodé kmene José Carlos Meirelles, tento kmeň po prvý raz pozoroval už v roku 1988 a neskôr v roku 2010. Možno sa vám aj samotné fotografie zdajú povedomé. Podobné zábery získala skupina fotografov aj v roku 2008, keď vo svojom malom lietadle, prelietali nízko nad touto oblasťou. Vtedy na nich domorodci strieľali šípy a hrozivo pokrikovali.
José Carlos Meirelles odhaduje, že kmeň tvorí asi 300 ľudí. Používajú sekery, mačety, dokonca aj panvice. O našom svete teda vedia, no nechcú s ním mať nič spoločné. Pestujú banány, manioky, arašidy a lovia to, čo im príroda ponúkne. „Hovoríme im Indiáni z horného toku rieky Humaita, pretože nikto netuší, ako sám seba tento kmeň nazýva. Nikto nevie ani to, akým jazykom títo ľudia hovoria. Nevieme o nich celkom nič. Našťastie. Lebo keď to začneme zisťovať, ich pokojný život skončí a nikdy nebude taký, ako predtým…“
interez.sk (Lukáš M.), theguardian.com, nationalgeographic.com
Nahlásiť chybu v článku