Človek žmurkne približne 15-krát za minútu, no stáva sa, že je to aj viac, keď na niečo reagujeme, ako napríklad keď vyjdeme z tmavej...

Človek žmurkne približne 15-krát za minútu, no stáva sa, že je to aj viac, keď na niečo reagujeme, ako napríklad keď vyjdeme z tmavej miestnosti do presvetlenej. V tomto okamihu je to nedobrovoľná reakcia. Pre väčšinu ľudí je zrak dominantný zmysel. V skutočnosti až 30% neurónov v mozgovej kôre podnecuje naše videnie. Pri hmate je to len 8%. Na krátku dobu však prichádzame o všetky vizuálne informácie. Prečo je teda svet bezproblémový, aj keď náš zrak je každých pár sekúnd „narušený“?

Vedci z university v Illinois vykonali tri pokusy, pričom sa ich zúčastnilo 16 študentov s normálnym zrakom. Zisťovali, prečo je svet okolo stále kontinuálny keď žmurkáme. V každom z experimentov bolo študentom premietané písmeno „A“, zatiaľ čo „eyetracker“ zaznamenával žmurknutie.

zmurkanie1
drakaronline.com

Účastníci mali určiť ako dlho sa písmeno „A“ zobrazovalo na obrazovke medzi tým ako žmurkali. Na základe predchádzajúcich výskumov vedci predpokladali, že si mozog uchová v pamäti snímku na začiatku žmurknutia, aby doplnil chýbajúce informácie.

Kvôli tomu, že účastníci štúdie podcenili samotné zaznamenávanie času a nedokázali sami presne určiť ako dlho obraz videli predtým než žmurkli, vedci došli k záveru, že ani hypotéza o uchovávaní informácii nie je celkom správna. Namiesto toho prišli s výsledkom, že žmurkanie ignorujeme preto, že náš mozog vyšle signál, že sa jedná len o žmurknutie a nie nejaké iné neprirodzené prerušenie videnia. Pri žmurkaní sa určité časti mozgu na chvíľu „vypnú“, konkrétne sa vypína časť vizuálneho systému. Presne preto si ľudia vôbec neuvedomujú, že žmurkajú.

zmurkanie3
huffingtonpost.com

Je zaujímavé, že my si neuvedomujeme, že žmurkáme, ale keď blikajú svetlá v podstate v rovnakom čase, dokážeme to bez problémov zaznamenať. Veda teda ešte skutočne neprišla celkom na všetko. Zatiaľ máme o žmurkaní a o tom, prečo to vlastne robíme a čo sa vtedy v mozgu deje, len málo informácií. Ja verím, že ako pri všetkom, je to len otázka času, kedy sa objavia nejaké nové štúdie.

Určite viete, že žmurkáme najmä preto, aby sa neustále udržiavala rovnaká vlhkosť očí.  Väčšina ľudí teda žmurkne približne 15-krát za minútu. Každé žmurknutie trvá približne 100- 150 milisekúnd a keby sme to premenili na nejaké šokujúce číslo, tak vedzte, že za rok žmurkneme približne 4,5 miliónkrát a za celý život prežmurkáme takmer 9 rokov. To je dosť dlhá doba, kedy sa naše videnie tzv. „vypne“, nemyslíte?

zmurkanie4
huffingtonpost.com

Vedeli ste napríklad, že pri práci na počítači alebo pri čítaní človek žmurká menej? To je dôvod prečo sa oči rýchlejšie unavia. Keď sa s niekým rozprávame a snažíme sa udržať očný kontakt, žmurkáme zase viac. Ľudské oko je navyše schopné žmurknúť až 5-krát za sekundu.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), howstuffworks.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články