telegraph.co.uk

Určite sa vám to už stalo... Počúvate hudbu a zrazu vás zamrazí, pocítite čudný pocit a na rukách, nohách, či akejkoľvek inej časti tela, vám nabehne husia koža.

Stáva sa to bežne aj pri iných veciach, napríklad pri strachu či keď je vám zima. To má však svoje opodstatnenie. Prečo však občas máme husiu kožu aj pri počúvaní hudby? A čo to vlastne znamená? Ak hľadáte odpovede na tieto otázky, potom čítate správne.

Každý máme svoju obľúbenú hudbu, bez ktorej si nevieme predstaviť svoj život. Pre niekoho to môže byť klasika, iní si potrpia na hip-hop či tvrdšiu rockovú hudbu. To je v tomto prípade úplne jedno. Čas od času sa mnohým z nás stane, že nám pri počúvaní skvelej piesne naskočí husia koža. Prečo? Vedci tento fenomén nazvali „Frisson“. Termín vychádza z francúzštiny a vo voľnom preklade mu môžeme rozumieť ako „estetickej zimnici“.  Niektorí vedci ho však nazývajú aj priamočiaro ako „kožný orgazmus“.

telegraph.co.uk
telegraph.co.uk

Husia koža sa vyskytuje pri mnohých činnostiach. Niekto ju pocíti pri pozeraní dobrého filmu, iní pri kontakte s blízkou osobou. Pri počúvaní hudby tento pocit zažíva asi 66% svetovej populácie. Prečo niekoho dokáže hudba takto zaujať a iných nie, sa pokúšala zistiť Dr. Amani El-Alayli, ktorá sa zaoberá štúdiou sociálnej a osobnostnej psychológie.

blog.writersdomain.net
blog.writersdomain.net

Čo spôsobuje „estetickú zimnicu“?

V posledných desaťročiach sa touto otázkou zaoberalo množstvo odborníkov. Prečo naša pokožka reaguje na emocionálne podnety z hudby práve takto? Výsledky ukázali, že hlavným spúšťačom husej kože pri počúvaní hudby sú neočakávané zmeny rytmu, zmeny v hlasitosti, vystúpenie sólistu na hudobnom nástroji, alebo je to samotným spevom. Dôvod je jednoduchý. Tieto zmeny v piesni pozitívne „kazia“ očakávania poslucháča, a to spôsobuje „výbuch“ emócií v tele. Skúste si to napríklad na tomto vystúpení Susan Boyle zo súťaže Británia má talent.

[youtube RxPZh4AnWyk 720 410]

Prečo však naše telo reaguje práve husou kožou? Niektorí vedci predpokladajú, že sa jedná o genetický pozostatok, ktorý nám ostal po našich „chlpatejších“ predkoch – teda vývinových predchodcoch Homo Sapiens. Ochlpenie ich chránilo pred chladom. Husia koža prichádzala na scénu pri náhlej zmene teploty (napríklad vánok), ochlpenie sa vzpriamilo a teplotný rozdiel sa vyrovnal. Táto predispozícia nám ostala napriek tomu, že dnes na ochranu pred chladom nosíme oblečenie… Funkcia husej kože sa teda transformovala a teraz ju zažívame pri emocionálnych nerovnováhach.

frontrangeforum.org
frontrangeforum.org

Nie každý však reaguje na hudbu takto. Podľa prieskumov to „dokáže“ len asi 66% ľudí. Vedci sa teda rozhodli preskúmať aj toto. Na experiment využili vzorku niekoľkých dobrovoľníkov. Vedci predpokladali, že husia koža sa objaví skôr u tých ľudí, ktorí sa dokážu do hudby vcítiť a budú si ju užívať. Na pokus využili niekoľko hudobných diel, medzi ktorými nechýbal Bach, Chopin, či Hans Zimmer. Každá z týchto piesní obsahuje momenty, ktoré podľa ich predošlého prieskumu u ľudí spôsobujú „estetickú zimnicu“.

pcmusic.com
pcmusic.com

Výsledky experimentu hovoria, že možnosť zažiť husiu kožu pri počúvaní hudby úzko súvisí s typom osobnosti. Štúdia ukázala, že ľudia, ktorí pri hudbe mávajú husiu kožu, majú väčšiu predstavivosť, obľubujú prírodu a umenie, radi zažívajú nové veci. Sú citliví a svoje pocity odzrkadľujú vo svojom konaní, tvorbe, či vystupovaní. Rovnako sa podarilo potvrdiť aj teóriu, že človek, ktorý sa dokáže do hudby ponoriť naplno, má oveľa väčšiu šancu pocítiť na vlastnej koži „estetickú zimnicu“.

Patríte aj Vy medzi tých šťastlivcov, ktorí dokážu hudbu prežiť naplno a mávajú z nej aj husiu kožu? Ktorá pesnička vás dokáže takto emocionálne „rozhodiť“?

Pozri aj: Prečo mačky nosia pred dvere mŕtve zvieratá?

 interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články