Každý z nás sa rád z času na čas odreaguje na koncerte, pri pohári vína s priateľmi alebo navštívi stand-up comedy. Pokiaľ nie ste fanúšikmi vysvietených klubov s hlasnou hudbou bez ladu a skladu alebo kaviarní, v ktorých gastronomický vrchol predstavuje viedenská káva so šľahačkou, tak vás určite poteší táto séria článkov. Miest, kde sa spája alternatívna kultúra, kvalitné občerstvenie a k tomu aj unikátny interiér nie je na Slovensku veľa. Pohľadali sme pre vás zopár miest a klubov, ktoré by ste mali navštíviť v mestách stredného Slovenska a porozprávali sme sa s ich vedúcimi hlavami, aby ste bližšie spoznali ciele a akcie spomínaných klubov. Ak ste si nestihli prečítať o kluboch východného Slovenska, tak článok nájdete tu.
Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Banská Bystrica
KC Záhrada vznikla z iniciatívy niekoľkých ľudí, ktorí prevádzkovali priestor Divadla Ivana Palúcha. Svoje brány prvýkrát otvorila v novembri 2010, keď v rámci projektu Noc divadiel zorganizovala koncert skupiny DVA. „V Banskej Bystrici chýbal priestor, ktorý by poskytoval mladej generácii umelcov možnosti tvorby a realizácie a zároveň by bol schopný prinášať nové trendy z oblasti performatívnych umení,“ prezradila nám Kristína Chmeliková, jedna zo zakladateľov Záhrady.
Program klubu tvorí najmä tanec, divadlo a hudba, ktoré podporujú mnohými rôznorodými workshopmi, podujatiami, vernisážami, diskusiami, či prezentáciami. Práve hudobná platforma mala veľký úspech v tomto roku, kedy ste v KC Záhrada mohli vidieť mnohé obľúbené slovenské kapely ale aj menej známe projekty, ako domácich tak aj zahraničných interpretov, pretože podporovanie ľudí v spoznávaní neznámych vecí je jednou z hlavných myšlienok klubu. Trixie Whitley patrí medzi interpretov, ktorý sa pre nezávislý priestor zdal ešte pred pár rokmi nedosiahnuteľný. Tento rok sa ich sen stal skutočnosťou a koncert mladej Belgičanky patrí k najväčším zážitkom plných vzájomných emócií, ktoré boli cítiť nielen z pódia, ale aj od organizátorov.
V blízkej dobe by návštevníkom radi poskytli vystúpenia viacerých umelcov vrátane islandskej kapely Ásgeir, britskej kapely Fink a z oblasti divadla a tanca by radi hostili tanečné skupiny Palissimo company, Shake it colaboration (SWE), Scarlattine Teatro (IT), Piccola Compagnia Dammacco (IT), či Divadlo Chorea (PL).
„Radi by sme videli rôznych umelcov, len kto ich zaplatí. Samozrejme, že sa nebojíme snívať. Čo sa nám dnes zdá ako vtip, o dva roky to môže byť napísané na mesačnom programe červenou farbou,“ dodala Kristína.
Okrem vylepšovania programu nezaostávajú ani so skvalitňovaním priestorov. V blízkej dobe by radi osadili zvukotesnú priečku medzi priestorom kaviarne a sály, menšie úpravy v rámci interiéru, sprístupnili podkrovné priestory a v prípade zvyšku financií by radi vynovili interiér napríklad novým nábytkom. „V blízkej dobe by sme chceli realizovať osvetlenie vo verejnom priestore ovocnej záhrady. Našim najintenzívnejším prianím je však zakúpenie vzduchotechniky, aby sa v sále dalo počas koncertu dýchať a bubeníkom sa nepotili činely.“ Ak vás KC Záhrada zaujala, môžete jej najbližšie eventy a aktuality sledovať aj na ich Facebooku.
Stanica Žilina – Záriečie
Kultúrny priestor Stanica spája miesto na prezentáciu umenia a ako vyplýva z názvu, tak aj plne funkčnú železničnú stanicu Žilina – Záriečie. Program centra kultúry tvoria najmä koncerty, premietania, výstavy, festivaly, workshopy a mnohé iné. Súčasťou Stanice je aj kaviareň, záhrada – okolo Stanice vyrastá letný dvor s detským ihriskom. Kaviareň ponúka kvalitnú kávu z pražiarne Coffee Sheep v Trenčíne, víno z JM vinárstva Doľany, či rôzne druhy alkoholu. Netradičné miesto hostilo umelcov nielen zo slovenskej hudobnej scény, vrátane mien ako FVLCRVM, Fallgrapp, Midi Lidi, Nvmeri, Autumnist. Začiatkom nového roka sa môžete prísť pozrieť na Aby Wolf a Modré hory. Interiér je sám o sebe zaujímavým aspektom celého klubu, pretože sídli v budove, ktorá slúži aj ako železničná stanica pre vlaky jazdiace v smere Žilina – Rajec. Stanicu a jej novinky môžete sledovať aj na Facebooku.
Bombura, Brezno
Zakladatelia klubu Bombura už počas totalitného režimu organizovali rôzne nelegálne alternatívne kultúrne podujatia. V slobodnom prostredí sa im menší priestor podarilo otvoriť až v roku 1992, ktorý postupne zväčšovali a upravovali až do dnešnej podoby. Už na počiatku vzniku tohto alternatívneho miesta sa snažili prezentovať široké spektrum žánrov od jazzu, cez folk rock až po nové súčasné žánre. V dnešnej dobe je v programe klubu okrem hudby zahrnutý aj film, besedy, či výstavy. Jednou zo zaujímavostí klubu je aj organizácia prvého letného trojdňového festivalu na Slovensku – Slovenské alternatívne leto Revište, ktorý inšpiroval Michala Kaščáka k zorganizovaniu dnešnej Pohody.
Klub navštívilo počas svojej existencie už mnoho zaujímavých interpretov vrátane velikána Adriana Belewa, člena skupiny Davida Bowieho King Crimson, či koncert skupiny Franka Zappu, ktorý bol vypredaný v priebehu pár hodín.. ,,Medzi najpamätnejšie vystúpenia patrí koncert Waking Vision trio s M. Valihorom z roku 1999. Medzi kapelou a divákmi vznikla taká väzba, že na počesť napísali pieseň Bombura,“ prezradil nám zakladateľ klubu Marián Pavúk. V prípade, že vás klub Bombura zaujal, novinky a akcie môžete sledovať na ich facebookovej stránke.
Divná Pani, Banská Štiavnica
Divná pani je kaviareň, ktorá sídli v centre Banskej Štiavnice. Okrem bohatej ponuky vín, káv a koláčov vás rovnako zaujme aj ponuka podujatí, ktoré sa tu organizujú. V minulosti ste sa mohli zúčastniť degustácie svetových rumov, whisky, rôznych koncertov, besied so spisovateľmi alebo tématického Halloweenskeho popoludia v kostýmoch. Divná Pani ponúka službu Bottle Service, čo v preklade znamená, že vám vašu nedopitú fľašu vína radi odložia na vašu ďalšiu návštevu. Celý interiér dýcha príjemnou vintage atmosférou. Keďže kaviareň je dog friendly, pokojne so sebou vezmite aj vášho psíka, ktorému bude poskytnutá voda aj granule. Kaviareň nájdete aj na facebooku.
Urban Spot, Banská Bystrica
Urban Spot nie je tak celkom štandardný klub na aký sme zvyknutí, ale skôr eventový priestor, ktorý sa plánuje postupom času pretransformovať na bežnejší klub. Svoju činnosť oficiálne zahájil v marci 2012 prvým koncertom legendárnej skupiny ONYX. Momentálne Urban Spot neorganizuje žiadne väčšie eventy aj kvôli predvianočnému stresu, no návštevníci sa nemusia obávať, pretože po Vianociach miesto poskytne zopár koncertov, ktorými uzavrie tento kalendárny rok.
Tento multižánrový priestor poskytuje širokú ponuku eventov od klubových nocí Break it v DNB štýle až po koncerty skupín ako Para, Cannibal Corpse, či vyššie uvedenej kapely Onyx. Interpreti, ktorí tu vystupujú, sú často do klubu pozývaní práve na základe preferencií návšetvníkov, či ich fanúšikov. Aj keď by organizátori radi vytvorili väčší event, Banská Bystrica, ktorá nedisponuje žiadnym Domom kultúry, im to, bohužiaľ, nedokáže umožniť.
„Náš priestor ponúkame promotérom z celého sveta a zatiaľ mimoriadne úspešne. Snažíme sa vyhýbať úplnému mainstreamu, nakoľko má dosť priestoru ako v médiách, tak aj iných kluboch,“ prezradil nám jeden zo zakladateľov Urban Spotu, Erik Oslanec.
V súčasnej dobe vedúci klubu uvažujú o využití finančných prostriedkov poskytnutých Ministerstvom kultúry, ktoré by zabezpečili vylepšenie techniky či celkových služieb pre návštevníka a taktiež nevylučujú ani presťahovanie sa do iných modernejších priestorov. Ak vás Urban Spot zaujal, jeho novinky a akcie nájdete na ich Facebooku.
Panoptikum, Ružomberok
Ak sa práve nachádzate v Ružomberku, určite by ste nemali minúť kultúrne centrum Panoptikum. Ako predchádzajúce miesta, tak aj Panoptikum spája umenie, chutnú kávu, kvalitný alkohol a netradičný interiér. V ponuke má koncerty, divadelné predstavenia, diskusie či premietanie filmov. V minulosti ste sa mohli zúčastniť koncertov ako napríklad N30 akustika, Nvmeri alebo Bonafide 3000. Ak vás Panoptikum zaujalo, viac informácií nájdete na ich facebookovej stránke.
Akropola, Kremnica
História Akropoly siaha až do roku 2007, kedy pôvodným zámerom bola prevádzka filmového klubu a kina. Sídlom Akropoly sa stala prenajatá budova mestského kina, ktoré v tom čase neplnilo svoju funkciu už niekoľko rokov. Dnes priestor nie je len kino, ale aj hudobný klub, divadlo a súčasťou je aj Film Bar. Ako predchádzajúce kluby tak aj Akropola pokrýva viaceré žánre a umelecké platformy, čo je do značnej miery ovyplyvňované faktom, že sa nachádza v menšom meste stredného Slovenska, v Kremnici.
„Je to ako robiť klub pre jedno sídlisko vo väčšom meste. Z toho nám vyplýva aj dramaturgické zacielenie. Nemôžeme sa sústrediť len na jednu cieľovú skupinu, resp. žáner. Podujatia v Akropole sú naozaj pestré, od koncertov a párty až po benefície a prednášky,“ prezradil pre portál interez.sk Zdeno Gális.
Slovenská hudobná scéna momentálne ponúka mnoho výborných hudobných počinov, ktoré by klub rád hostil už v budúcom roku. Týmito sú Fallgrapp, Bulp či The Ills. Ani v minulosti Akropola nemala núdzu o vydarené eventy, medzi ktoré rozhodne patria úspešné „afterky“ po snowboardovom evente Big Air v meste, na ktorom vystúpili dobre známe mená ako napríklad Billy Barman, Puding pani Elvisovej, či Chiki liki tu-a. Vydarenými podujatiami boli aj samostatné koncerty skupín ako Waking Vision alebo Provisorium. Do budúcna by prevádzkovatelia Akropoly radi skvalitnili návštevníkom umelecký zážitok aj prostredníctvom digitalizácie kina na vyšší štandard, zväčšenia javiska pre väčšie divadelné produkcie, či prostredníctvom vytvorenia vyvýšeného pódia pre menšie koncerty vo Film Bare. Nevylučujú ani vytvorenie interiérovej a exteriérovej terasy, ktorá by poslúžila aj na usporadúvanie open-air podujatí. Klub Akropola môžete sledovať aj na Facebooku.
interez.sk (Júlia Hogerová)
Nahlásiť chybu v článku